Haber

Türkiye’ye Getirilen 42 Eser Antalya Müzesi’nde Sergilendi

1960’lı yıllarda TÜRKİYE’den ABD’ye 41, İngiltere’ye ise 1 olmak üzere toplam 42 eser Türkiye’ye getirildi. Mali değeri 61,9 milyon dolar olan eserler, Antalya Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı işbirliğiyle ABD’ye çeşitli zamanlarda kaçırılan 41, İngiltere’ye ise 1 olmak üzere toplam 42 eser Türkiye’ye getirildi. 61,9 milyon dolar değerindeki eserler Antalya Müzesi’nde sergilendi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh, Antalya Valisi Hulusi Şahin, Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. AK Parti Antalya Milletvekilleri Özlenen Özkan’ın da katıldığı törenle eserler müzeye getirildi. İbrahim Ethem Taş, Kemal Çelik ve MHP Antalya Milletvekili Hilmi Durgun. Eserlerin 1960’lı yıllarda Burdur’daki Boubon Antik Kenti’nden kaçırıldığı belirlendi. Kültür ve Turizm Bakanlığı, ABD’deki çeşitli müze ve özel koleksiyonlarda bulunan Anadolu kökenli eserlere ilişkin delilleri toplamış, arşiv araştırması yapmış, eski fotoğraf ve görselleri tespit ederek ABD Manhattan Bölge Savcılığı ve ABD İç Güvenlik ve İstihbarat Teşkilatı ile paylaşmıştır. Birim. Yapılan incelemeler sonucunda iki ülke arasındaki iş birliği sayesinde eserler ülkeye iade edildi. Ayrıca İngiltere’den iade edilen anıtsal bronz imparator heykeli de bir koleksiyoncudan alınarak Antalya Müzesi’ne getirildi. 2022 ve 2023 yıllarında ABD’den iade edilen İmparator Valerianus heykeli ile İmparator Lucius Verus ve İmparator Septimius Severus heykelleri ile Boubon Antik Kenti’nden çalınan heykellerden 4’ü Türk koleksiyonlarına iade edildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy eserlerin getirilme sürecini anlattı. Eserlerin nadide örnekler olduğunu anlatan Bakan Ersoy, ABD ve İngiltere’den getirilen 42 eserin 22’sinin idol kafaları olduğunu söyledi. Bu eserler oldukça nadirdir. Kültürel mirasımızın dünyaya yansımasını anlamak açısından çok güzel bir örnek. MS 2. yüzyıla tarihlenen eserler de bulunmaktadır. Yasa dışı olarak elde edilen bu eserlerin çoğunlukla ABD’ye götürülerek müze ve koleksiyonlara satıldığının belirlendiğini söyledi.

‘İŞLERİN MALİ DEĞERİ 61,9 MİLYON DOLAR’

ABD’nin İstanbul Başkonsolosu Julie A. Eadeh de Türkiye ile ABD arasındaki iş birliğine dikkat çekti. Eadeh, Antik çağlardan günümüze kadar varlığını sürdüren bu güzel mirası ziyaret etme fırsatı bulduk. Bu güzel işbirliğinin ikili anlaşmalar sayesinde her zaman devam edeceğini düşünüyorum. ABD büyükelçiliği çok güzel yatırımlar yaptı. Geçmişin korunması ve gelecek nesillere aktarılması konusu sadece Türkiye için değil tüm dünya için değerlidir. Eserlerin toplam değerinin 61,9 milyon dolar olduğunu söyledi.

GETİRİLEN İŞLER

Getirilen eserler arasında Roma dönemine ait Kibele heykelciği, Minerva başı, kadın heykelciği, manerva büstü şeklinde terazi, Killia tipi idol başları, Pişmiş toprak kadın başı, 18. yüzyıldan kalma siyah figürlü olpe yer alıyor. Arakaid dönemine ait, M.Ö. 6. yüzyıla ait Oryantalizan bir vazo, Kybele başı, Roma dönemine ait bir Satyr heykelciği, M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen Frig miğfer tipi bronz miğferler bulunmaktadır.

nazimiye-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu