Haber

BAKAN GÜLER, TÜRKİYE MÜZAKERE MASALARININ VAZGEÇİLMEZ BİR ÜYESİ OLDU

MİLLİ Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’nin son yıllarda uluslararası alanda müzakere masalarının ve güvenlik mimarisinin vazgeçilmez bir üyesi haline geldiğini söyledi.

Balıkesir Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay’da 19. Dönem ve 2. Dönem Astsubay Temel Askerlik ve Astsubay Anlayışı (ASTTASAK) eğitimini tamamlayan 5’i Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşı 1.709 kursiyere diplomaları verildi. Memur Meslek Yüksekokulu. Törene, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, Balıkesir Valisi İsmail Ustaoğlu, Milli Savunma Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Afyoncu ve aileler katıldı. Eğitimini tamamlayan Astsubay Çavuşlar katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, dönem birincisi Alper Gürman bir konuşma yaptı, ardından yaş kütüklerine plaket çakıldı. Yemin töreninin ardından başarı gösteren öğrencilere diplomaları dağıtıldı. Daha sonra Kara Astsubay Meslek Yüksekokulu Marşı ve 100. Yıl Marşı’nın okunmasıyla tören gerçekleştirildi.

‘TÜRKİYE MÜZAKERE MASALARININ VAZGEÇİLMEZ BİR ÜYESİ OLDU’

Törende konuşan Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Türkiye’nin son yıllarda uluslararası alanda müzakere masalarının ve güvenlik mimarisinin vazgeçilmez bir üyesi haline geldiğini söyledi. Bakan Güler: Maalesef bölgemiz ve ülkemiz de bu asimetrik gelişmelerden, jeopolitik çatışmalardan etkileniyor. Milli Savunma Bakanlığı olarak tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyor, ülkemizin ve aziz milletimizin güvenliği ve huzuru için büyük bir şevk ve gayretle çalışıyoruz. Bu bağlamda büyük ordumuz son yüzyılın en ağır ve en etkili faaliyetlerini yürütmektedir. Kahraman silahlı kuvvetlerimiz, sınırlarımızın güvenliğini en üst düzeyde sağlıyor; Aynı zamanda terörle mücadelede de büyük başarılar elde ettiklerini söyledi.

ORGANİZASYONUN HAREKET ETME KABİLİYETİ SONUNA ULAŞTI

Yurt içinde ve sınır ötesinde yürütülen operasyonlarla örgütün hareketliliğinin sona erdiğine işaret eden Bakan Güler, terör örgütlerinin bugün ‘sınırlı hedefli’ operasyonlar yerine ‘sürekli ve kapsamlı’ operasyonlar gerçekleştirerek büyük darbeler yediğini kaydetti. Geçmişte gerçekleştirilen askeri operasyonların süresi ve süresi. Bakan Güler: Sınır ötesi operasyonlarımızın etkinliği ve başarısı sayesinde, ülkemize ve aziz milletimize yönelik tehdit ve tehlikeler artık sınırlarımızın ötesinde karşılanarak kaynağında bertaraf ediliyor. Bu başarılarda en büyük pay, başta aziz şehitlerimiz ve gazilerimiz olmak üzere kahraman Mehmetçiklerimize aittir. Terörle mücadelenin yanı sıra mavi ve gök vatanımızda hak ve menfaatlerimizi de azim ve kararlılıkla koruyoruz. Bu faaliyetlerin yanı sıra Kıbrıs ve Azerbaycan başta olmak üzere kardeş, dost ve müttefik ülkelerin haklı davasını destekliyor, uluslararası barış ve istikrara katkıda bulunuyoruz. Ayrıca karada, denizde ve havada geniş ve etkili tatbikatlar gerçekleştirerek çalışanlarımızın muharebe hazırlık düzeyini canlı tutuyoruz. Her gün envanterimize kattığımız yerli ve milli savunma sanayii ürünleriyle büyük ordumuzun imkan ve kabiliyetlerini daha üst seviyelere çıkarıyoruz” dedi.

‘TÜRKİYE’NİN ASIRLIK HEDEFLERİ DOĞRULTUSUNDA KARARLILIKLA ÇALIŞIYORUZ’

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, sözlerini şöyle sürdürdü:

Türkiye; Derin tarihi, stratejik konumu, büyük ve güçlü ordusu, her alandaki fırsat ve yetenekleriyle dünyanın önde gelen ülkelerinden biridir. Son yıllarda uluslararası alanda müzakere masalarının ve güvenlik mimarisinin vazgeçilmez bir üyesi haline gelen ülkemiz, geleceğe daha büyük hedeflerle ve emin adımlarla yürüyor. Bu nedenle vatanımızın huzur ve güvenliği için kahraman ordumuzun her zaman güçlü ve aktif olması hayati önem taşımaktadır. Türk Silahlı Kuvvetleri, tarih boyunca medeniyetin kaynağı olduğu gibi, her çağın egemen güçlerinin ilgi ve nüfuz odağı olan bu coğrafyanın en güçlü ordusu olmuştur. Artık siz de bu büyük ordunun seçkin bir ferdi olarak aktif ve değerli görevler üstleneceksiniz. Çünkü geçmişi şan, şeref ve kahramanlıkla dolu olan silahlı kuvvetlerimizin sizden büyük beklentileri var. Çünkü ordumuzun omurgasını oluşturan astsubaylar olarak komuta kademesi ile Mehmetçik arasında kritik roller üstleneceksiniz. Bu bağlamda siz değerli astsubaylara bazı tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Nerede olursanız olun, hangi görevi üstlenirseniz üstlenin, elinizden gelenin en iyisini yapmaya çalışın. Fiziksel ve fiziksel olarak güçlü olabilirsiniz ancak gücün sizi hazırlıksız bırakmasına izin vermeyin. Zor durumda kalmamak için daima yenilenmeyi ve gelişmeyi ilke edininiz. Öte yandan personel çalışmasına değer verin, iş birliği ve dayanışmayı geliştirin, yaptığınız işte farklı bakış açılarından yararlanın. Bir Türk askerinin en değerli özelliklerinden biri de karşılaştığı zorluklara göğüs gerebilme ve yüksek azim gösterebilme yeteneğidir. Bu bağlamda inancınız, yüksek kararlılığınız ve çabanızla en zorlu zorlukları aşabilir ve yolunuza en güçlü şekilde devam edebilirsiniz. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına girdiğimiz bu tarihi dönemde, ‘Türkiye Yüzyılı’ hedeflerimiz doğrultusunda; Daha büyük, daha güçlü bir Türkiye için azim ve kararlılıkla çalışıyoruz. Gücünü içinden çıktığı asil Türk milletinin sevgi ve güveninden alan kahraman ordumuz, milli, manevi ve milli ilkelerimiz çerçevesinde, anayasa ve kanunlara bağlı kalarak kendisine verilen her türlü görevi başarıyla yerine getirecektir. Mesleki değerler, Atatürk ilke ve inkılapları, akıl ve bilimin rehberliğinde, asil milletimizin gururu olacaktır. Olmaya devam edecek.

‘TSK BARIŞ VE GÜVENLİK İÇİN GÖREVİNDE’

Türkiye’nin jeopolitik konumunun önemine vurgu yapan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Metin Gürak, bölgedeki gelişmelerin Türkiye’nin hak ve çıkarlarının güçlü bir şekilde korunması gerektiğini gösterdiğini söyledi.

Türk Silahlı Kuvvetlerinin terörle mücadelede, sınır hattında, mavi ve gök vatanda, dünyanın farklı coğrafyalarında, milletin huzur ve güvenliği için misyonunu sürdürdüğünü belirten Orgeneral Gürak, şöyle konuştu: “Çevre Dünya ve bölgedeki gelişmelerin yarattığı risk ve belirsizlik, ülkemizin artan jeopolitik değeri ve komşu ülkelerde yaşanan gelişmeler, ülkemizin ve asil milletimizin hak ve çıkarlarını sürekli korumamız gerektiğini ortaya koymaktadır. Türk Silahlı Kuvvetlerinin ayrılmaz bir parçası olan Kuvvetler Komutanlığı, dinamik ve operasyonel yapısı, yerli ve milli yüksek teknoloji ürünleri, modern silah, araç ve teçhizatının yanı sıra yüksek nitelikli, disiplinli kadrosuyla bayrak taşıyıcıdır. yürekleri vatan ve millet sevgisiyle dolu, fedakar çalışanları, vatan güvenliğinin koruyucusu olarak temsil ettiği görevleri başarıyla yürütmektedir. Genç silah arkadaşlarım, bugün sizler, vatan milletinin haklı gururunu ve sevincini yaşıyorsunuz. Büyük çaba ve özveriyle elde ettiğiniz başarı. Burada aldığınız eğitimle kazandığınız mesleki becerilerin yanı sıra, tüm meslek yaşamınız boyunca milli ve manevi değerlerimizi, mesleğin temel değerlerini, askerliği, bilime ve akla dayalı, Atatürk’e bağlı kalarak içselleştirdiniz. ilkelerini, yaşam tarzı olarak benimsediğini ve mesleğinizle ilgili gelişmeleri ve gelişmeleri takip ediyoruz. Dünyayı takip eden, daima kendini geliştiren, disiplin duygusu ve liderlik yeteneği yüksek, tüm faaliyetlerinde akıllı planlamayı, koordineli çalışmayı ve kararlı uygulamayı esas alan Türk Silahlı Kuvvetlerinin bir parçası olmak büyük bir onur ve gururdur. Vatanı, milleti ve görevi her şeyden üstün tutar ve gerektiğinde bunu yapar. “Değerleriniz uğruna hayatınızı feda etmeye hazır olmanızı bekliyoruz” dedi.

‘GÖREV KARARLILIK VE KARARLILIKLA DEVAM EDİYOR’

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Selçuk Bayraktaroğlu, böylesine kritik bir ortamda Kara Kuvvetleri Komutanlığımızın nitelikli personeli ve üstün teknolojik imkanlarıyla özellikle terörle mücadelede büyük bir azim ve kararlılıkla gece gündüz misyonunu sürdürdüğünü söyledi. terörizm ve sınır güvenliği, ülkenin güvenliğini ve milletin çıkarlarını korumak amacıyla. Devam ettiğini söyledi.

Uluslararası barış ve istikrarın desteklenmesine değerli katkılar sağlandığını belirten General Bayraktaroğlu, şöyle konuştu: “Bütün bu görevleri yerine getirirken ihtiyacımız olan en etkin güç elbette nitelikli ve iyi yetişmiş insan gücüdür.” “Kara Kuvvetleri Komutanlığımız yüksek teknolojili, pahalı ve milli silah sistemleriyle şereflendirilinceye kadar geleceğin Cumhurbaşkanlığı kadrosunun donanımlı bir şekilde yetiştirilmesi hayati önem taşıyor.” dedi.

haber-bulancak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu