Ekonomi

Muğla’da İçme Suyu Ana İsale Hattı İyileştirilmeli

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi (MSKÜ) İnşaat Mühendisliği Bölümü Su Kaynakları Bölüm Başkanı Doç. Dr. Ceyhun Özçelik, Bodrum ilçesinde patlamaların meydana geldiği içme suyu ana isale hattının bir plan dahilinde güzelleştirilmesi gerektiğini söyledi.

Özçelik, son günlerde defalarca patlamaların yaşandığı Bitez İlçesi Atatürk Bulvarı üzerinde içme suyu ana isale hattının bulunduğu bölgede incelemelerde bulundu.

Soruşturmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Özçelik, Muğla’nın kentsel altyapı sorununun içinden çıkılmaz bir hal aldığını iddia etti.

Özçelik, susayan şehrin suyla sınandığını iddia ederek, şehrin susuzluk çektiğini ancak birçok yerde su patlamalarının meydana geldiğini belirtti.

Su patlamalarının bir takım sorunlara yol açtığını anlatan Özçelik, “Patlamalardan sonra borulara bazı bakterilerin girmesi mümkün. İnsan sağlığı açısından ciddi riskler oluşturuyor. Bu bölgenin turizm değeri de ülkemiz açısından çok önemli. Birkaç yıl içinde herhangi bir olumsuz etki yaşanmaması adına, “Bu sorunun bir an önce çözülmesi gerekiyor.” dedi.

Patlamaların çoğunun cam elyaf borulardan kaynaklandığına dikkat çeken Özçelik, şöyle konuştu:

“Cam elyaf takviyeli boruları imalatları itibariyle cam gibi düşünebilirsiniz. Bir noktaya baskı yaptığınızda o noktada basınç oluşur. Bu da boru hattının tamamen patlamasına neden olur. Bu boruların yataklanması gerekir. Çok iyi yapılması gerekiyor. Ancak bakım onarımların yapıldığı noktalarda “Defalarca patlamalar oluyor. Bu da bize baskı yönetiminde sorun olduğunu gösteriyor. Bu altyapının net bir plan dahilinde iyileştirilmesi gerekiyor. 10 yıl oldu.”

imranlihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu