Haber

Mersin’deki Filistinlilerin gözü kulağı Gazze’de

Mersin’deki Filistinlilerin gözü kulağı Gazze’de

MERSİN – Mersin’de yaşayan Filistinli aileler, Gazze’deki bazı yakınlarıyla görüşerek bilgi aldıklarını ancak İsrail saldırıları altında yaşam mücadelesi veren yakınlarının hayatlarından büyük endişe duyduklarını belirtti.

Mersin’de yaşayan Filistinliler, Gazze’deki yakınlarının durumundan kaygılı. Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, yıllar önce çeşitli nedenlerle Mersin’e gelen Filistinli aileleri ziyaret etti. Ziyarette konuşan Filistinliler, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları ile su ve gıda sorunlarına ilişkin duygu ve düşüncelerini paylaştı. Bu kapsamda 6 yıldır Mersin’de yaşayan Mazen Şehabi, Gazze’de çok sayıda tanıdığının olduğunu belirterek, “Konuşurken oradaki durumu, olayları soruyoruz. Orada güvenli bir yer yok. Nerede olursa olsun. Saklanıyorlar, bombalanıyorlar, susuz, yiyeceksiz yaşamaya çalışıyorlar, bunu 1 aydır görüyoruz.” “Uyuyamıyoruz. Buradan hiçbir şey yapamayız, yardım edemeyiz. O yüzden pişmanlık duyuyoruz. Türkiye her zaman yanımızda ve bize yardım ediyor. Bu yüzden Türkiye’ye teşekkür ediyoruz” dedi.

“Uçaklar sürekli bombalıyor”

8 yıldır Mersin’de yaşayan İssamam Abuhajjaj, doğduğu günden bu yana ülkesinde yaşayamayacağını belirterek, “Orada insanlar geceleri uyumuyor. Öğle saatlerinde yiyecek bulmaya çalışıyorlar. Gün. Uçaklar sürekli bombalıyor. Allah yardımcıları olsun.”

Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak da, “Buradaki Filistinlilerin akraba ve yakınları Gazze’de yaşıyor. O nedenle çok sorunlu ve üzgünler. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ısrarla teşekkür ediyorlar. Onlar da dünya liderleri arasında olduklarının bilincindeler.” Özellikle İslam dünyasında.” Bu konuyu gündeme getirenin Sayın Cumhurbaşkanımız olduğunu söylüyorlar. Cumhurbaşkanımız bu katliamın son bulması için birçok girişimde bulunuyor. Burada bir insanlık dramı yaşanıyor ve bir katliam yaşanıyor. Buna savaş diyemeyiz. Çocukların öldüğü, kuvözlerin bombalandığı, hastanelerin bombalandığı bir savaştan ya da savaşın kurallarından bahsedemeyiz. Burada “Bir insanlık katliamı yapılıyor. Bir an önce burada barışın sağlanması gerekiyor. İnşallah bir an önce huzur sağlanır ve bu zalimlerin önüne geçilir” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu