Teknoloji

Tesla direksiyon başında Apple Vision Pro’yu kullandı, tutuklandı

Bir Tesla sahibinin yeni Apple Vision Pro kulaklığını takarken, aracın otonom Autopilot sürüş özelliklerini kullanırken, aracın esasen kendi kendine hareket etmesini sağlayan görüntüsü kısa sürede viral oldu. Artık silinen görüntülerde yer alan olay, yollarda potansiyel yeni bir tehlikeye dikkat çekiyor.

25 saniyelik görüntü yayınlandı Dante Lentini Gösteriyor . Görüntünün bir bölümünde Lentini’nin elleri direksiyon simidinde değil; bu da Tesla’nın dayanıklı sürüş özelliklerinin üçü için de bir gereklilik. Ancak bu üç özelliğin ismine rağmen Tesla’nın sağlam sürüş özelliklerinin hiçbiri arabaların tamamen otonom olmasını sağlayamıyor.

Videonun devamında Lentini’yi durdurulan arabanın yanında bir polis memuruyla birlikte ayakta görüyoruz. Lentini, X’e yaptığı açıklamada videodaki kişinin kendisi olduğunu ve tutuklandığını doğruladı. Lentini’nin fotoğrafı Pazartesi sabahı itibarıyla Tesla CEO’su Elon Musk’un X platformunda 24 milyondan fazla kez görüntülendi.

Apple, kullanım kılavuzunda kullanıcıları özellikle sürüş sırasında Vision Pro’yu kullanmamaları konusunda uyarıyor. Tesla’nın dayanıklı sürüş özellikleri (özellikle Autopilot), son yıllarda otomobil üreticisini federal inceleme altına aldı. 2021 yılında Ulusal Karayolu Trafik Güvenliği İdaresi, Tesla’nın dayanıklı sürüş özelliklerini içeren ve bir düzineden fazla kişinin ölümüne yol açan kazalar nedeniyle şirket hakkında resmi bir soruşturma başlattı.

Geçen Temmuz ayında güvenlik düzenleyicisi Tesla’dan, sürücülerin ellerini direksiyon simidine koymadan Autopilot’u uzun süre kullanmalarına olanak sağlayacak bir yazılım güncellemesi hakkında daha fazla bilgi istedi.

Düzenleyicinin baş danışmanı john donaldsonO dönemde yayınlanan bir duyuruda, “Sürücünün dinamik sürüş görevine devam etmesini sağlamak için tasarlanan kontrollerin gevşetilmesi, sürücünün daha fazla dikkatsizliğine ve sürücünün Otopilot’u doğru şekilde kontrol edememesine yol açabilir” deniyordu.

haber-beysehir.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu