Haber

Ali Koç: “Bizim düşüncemiz orta hakemlerin yabancı olması”

Kulüpler Birliği ve Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Kulüpler Birliği olarak niyetlerinin orta hakemlerin yabancı olması gerektiğini tabir ederken, Merkez Hakem Kurulu’nun ise yeni federasyon karşısında hangi pozisyonda olduğuna emin olmadığını söyledi.

Kulüpler Birliği Vakfı’nın olağan gerçekleştirilen toplantısı sonrasında Kulüpler Birliği ve Fenerbahçe Lideri Ali Koç basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Toplantıda Hull City’nin sahibi olan Acun Ilıcalı’nın da katıldığını söz eden Koç, “Bize dünya da ne oluyor, kendi dünyasında ne oluyor, korsan yayıncılık onu da etkiliyor. Türk futbolunda durumu izah etti. Türk futbolundaki kıymet düşüşünü de hepimiz biliyoruz. Bunlardan bir adedinin korsan yayıncılık olduğunu, 10 şahıstan 8’inin korsan bir halde maçları izlediğini söz ediyor. Bu durumun bedavaya, kaçak bir biçimde stada girmekten farkı yok. Kulüplerin gelirleri açısından hırsızlıktır. Ülkemizde bu mevzu ciddiyetle ele alınmadı. İstek edildiği takdirde bunun önüne geçmek son derece kolay. Avrupa da neredeyse pek çok ülkede korsanın ne olduğunu bilmiyorlar. Bunun için kanun çıktı, devletimize teşekkür ediyoruz. Değerli olan kanun sorunu çözüyor mu? 1,5 sene sonra yapacağımız ihaleye bu sistemin büsbütün işleyen vaziyette, gereken cezaların uygulandığı vaziyette olacak ki bedel artacak, abone sayısı artacak ve çift taraflı kazanım olacak. Bugün Türkiye Cumhuriyeti’ndeki Süper Lig’in kıymeti 115 milyon dolar değil. 500’de değil fakat 350-400 milyon ortasında olan durum. İndirim sağlandı 600 milyon kadar buna kim müsaade verdi. Kanun çıktı, umut everici lakin kâfi değil. Bu yayını yapanlar yurtdışında. Orada oldukları için onları cezalandırmak mümkün değil. Artık kullanıcı bazında da cezaların getirilmesi gerekiyor. Acun beyin en kıymetli getirdiği tekliflerden biri bu. Yasa çıkmasına karşın yasa da ceza yok kullanıcılara. TFF tespit ediyor, bunu iletiyor, erişim sağlayıcılarına iletiyor, onlar onaylarsa oluyor. 40 maç örneğine baktık, içeride averajda 81. dakikada korsan yayını kesiliyor. Maç 90 dakika. En büyük kaybedenler kulüpler, TFF ve yayıncı kuruluş. Sorun ortada, tahlil için bir adım atıldı, birkaç adım daha atılması lazım. Türk futbolunun geldiği nokta korsan yayına bağlanamaz yalnızca fakat kıymetli faktörlerden biri. Kasım ayı üzere pek çok Anadolu kulübünün, Ocak ve Şubat’ta büyük kulüplerin nefesi kesilecek dedim ve başladı. Bazı kulüpler açık açık maaşlar ödeyemediğini ifade ediyorlar. Bu noktaya gelişimizde geçmiş federasyonlarında büyük katkısı oldu. Bugün 2 ayda çıkartılan korsan yasası niye daha evvel çıkartılmadı. İhaleye gelince 6 ay kala kerhen bir çalışma başlattı bir önceki federasyon. Dolayısıyla bugün geldiğimiz noktada alınacak çok ders var. 115 milyonların 50’lere inmemesi için ileriye dönük olarak bütün bu teşebbüslerin girilmesi gerekiyor” dedi.

“Bizim niyetimiz orta hakemlerin yabancı olması”

Son 10 yılda hakemlerden en çok yanan kulübün başkanı olduğunu söyleyen Koç, “Kronikleşmiş sorun. Bir dönemden bir döneme oluşmuş değil. Son 20 senede gelişerek, artarak sorun haline gelmiş ve yurtdışında da ne yazık ki Türkiye’de şampiyonlukların alanda elde edilmediği algısı yerleşmiş. Ben bunu şahsen yaşadım hoca ararken. Mevcut federasyon uygun niyetiyle elinden gelenin en uygununu yapmak için çalışıyor. Kulüpler sabırlı olmalı. Her makûs giden yaygara koparırsa hiçbir yere varamayız. Yaygaranın karşılığı olursa da varamayız. VAR yabancı hakem mi, orta saha yabancı hakem mi, yoksa ikisi de mi? Bizim niyetimiz Kulüpler Birliği olarak 23 hakemimiz var, 29 hakeme gereksinim var. Bu periyot için pilot olarak o 6 eksiği yabancı hakemlerle gidermek konusunda ısrar var. Federasyon ise VAR tarafında bunu yapmaya çalışıyor. O da yanlışsız bir adım. Görüştükleri kimi ülkelerden olumsuz karşılık aldılar. Başka ülkelerde de VAR hakemleri fazla değil. Biz orta saha yabancı hakem görüşünü TFF’ye ileteceğiz. TFF’nin kanısı VAR hakemleriyle. Dünya ya baktığımız vakit Suudi Arabistan ve Yunanistan değerli maçlar için yabancı hakemler kullanıyorlar. Başka ülkelerde hakem değişim programları var” diye konuştu.

“MHK’nın hangi durumda olduğuna emin değilim”

Türk hakemleriyle ilgili konuşan Başkan Koç, “Biliyorsunuz Fenerbahçe olarak geçen dönem çok sefer söyledik bütün imtihanlar kalktı, sipariş hakem mi gelecek dedik. Futbol dünyamız bunun yanlış olduğuna vardı. Yeni federasyon geçmiş imtihanları koydu ve yeni imtihanlar koyuyor. Bu çok gerçek tarafta bir adım. Bunların meyve vermesi vakit alacak. Yapay zekayla hafif kinayeli konuşuyorlar, o da vakit alacak. Artık 3 hakem seçiyor sistem. Dünya Kupası’ndan sonra 1 hakem önerecek sistem. Ben MHK’ya şunu söylemek istiyorum. Onlar bir evvelki devirden gelen beşerler. Yıllardır bu sistemde olan beşerler. Bu çarpıklığın modülü olan beşerler. Bunlar yeni federasyonla yeni bir sayfa açtılar mı bilmiyorum fakat karşıt istikamette kaygım var. Ön yargılı olmayalım. Onlarında eski ritüellerden uzak durup, yeni federasyonun yapmak istediğine paralel hareket etmek Türk futbolunda mümkün olan katma bedeli üretmeleri için çorbada tuzları olması gerekiyor. Vakit zaman tasa ediyoruz. Mevcut federasyonumuz Büyükekşi’nin liderliğinde yapısal sorunları ele alarak, daha fazla teknoloji kullanarak, performans ve ceza sistemiyle yeni bir şey yapmaya çalışıyor. Destek olmalıyız ama MHK’lar pek çok TFF Lideri, kulüp lideri, antrenör götürmüştür lakin bireyler tıpkı kalmıştır. MHK’nın davranışı burada çok önemli. ya onun parçası olup destekleyecekler ya da rahatları bozulmasın diye sistemi baltalayabilirler. Ben hangi pozisyonda olduklarına emin değilim” şeklinde konuştu.

“Önemli olan Batshuayi ve Valencia’nın performanslarını devam ettirmeleri”

Dünya Kupası’nda yer alan Fenerbahçeli futbolcular Enner Valencia ve Michy Batshuayi’nin performansına değinen Koç, “Oyuncularla Dünya Kupası öncesi konuştuk, tebrik ettik. Değerli olan bu performanslarına devam etmeleri. Bir gol atınca bir şey değişmiyor. Belçika’nın maçı zordu. Batshuayi çok güzel bir gol attı. Ekvador’da Valencia eksiksiz oynadı. Genç bir ekibin kaptanı, başkanı ve ona olan saygıyı görüyorsunuz. İki kadro da inşallah kümeden çıkar. Tercihimiz oyuncularımızın bir an evvel gelmesi lakin Dünya Kupası diğer bir şey. Türkiye’den giden tüm sporculara başarılar diliyorum. Onların başarılı olması bize de değer katar. Keşke bizde orada olsaydık. Kendi oyuncularımızın oynadığı takımlar başarılı olsun ama küçüklüğümden beri Brezilya’yı istemişimdir. Fenerbahçe’nin o ekolle geçmişi vardır. Genç nesiller Arjantin’i istiyor Messi var diye. Benim şahsi arzum Brezilya’nın başarılı olması” sözlerini kullandı. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu