Yaşam

Yazar Yonca Sencar, Şahmaran dizisi hakkında savcılığa suç duyurusunda bulundu: Kitabımda ana tema kullanılmış.

Serenay Sarıkaya ve Burak Deniz’i bir araya getiren Netflix yapımı Şahmaran dizisi bu kez farklı bir iddiayla gündemde. Yazar Yonca Sencar, Şahmaran dizisinin hikayesinin 2016 yılında yazılan 239 sayfalık Şahmeran İntikam kitabından alındığını savundu. Sencar, avukatı Naim Karakaya aracılığıyla senarist Pınar Bulut hakkında suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Yapımcı firma yetkilileri ile yayıncı Netflix yetkilileri Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nu ihlal ettikleri iddiasıyla tutuklandı.

HAKKINDA KONUŞTU

Yazar Yonca Sencar, kitabında ailesini kaybettikten sonra sürgün hayatı yaşayan Evvie’nin uzun yolculuğunu hep hayalini kurduğu küçük kasaba Tarsus’ta noktaladığını ve nişan alırken kendini sırlarla dolu bir kabusun içinde bulduğunu belirtiyor. Burada sakin bir hayat yaşamak için.

“2015 yılında yazıp 2016 yılında piyasaya sürdüğüm Şahmeran İntikam kitabımın iznim olmadan işlenip Netflix’te yayınlanan Şahmaran adlı diziye uyarlandığını gördüm. dizisinde yarattığım ve kurguladığım fantastik yılan-adam ve Kızıl Cadı karakterleri dikkatimi çekmişti kuruma bu tecavüze bir an önce son verilmesi gerektiğini belirtmeme rağmen dizinin başka bir kitaptan uyarlandığı yönünde geri dönüş aldım.

“Bunun üzerine yapımcı ve yayınevinin bana bahsettiği Emine Buzkan’ın 2010 yılında çıkan ‘Şah-ı Mar’ adlı kitabının ilk baskısını buldum ve inceledim. diziler sadece karakter isimleri ve mar ırkı anlamındadır.dizinin bel kemiğini oluşturan karakterlerin özelliklerinin karakterlerin arka planında işlendiği ve benim eserimden alıntı olduğu anlaşılmaktadır.”

ALINAN KAYNAK BELİRTİLMİŞTİR

Öte yandan yapım şirketi dizisinin Emine Buzkan Kaynak’ın Şah-ı Mar romanından esinlendiği belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu