Haber

Turizm destinasyonlarının yeni rakibi Samsun zirveyi hedefliyor

Bu yıl Türkiye’de yaz turizmi de hareketliydi.

Yerli ve yabancı turistler ülkenin dört bir yanına akın etti.

Tatilin vazgeçilmezleri arasında yer alan Muğla, Antalya, Bodrum gibi illere her yıl yeni bir rakip çıkıyor.

Turizmin gözdesine yeni rakip: Samsun

Bağımsızlığa giden yolda ilk adımın atıldığı Samsun, turizmdeki amacını adeta genişletti.

Öyle ki turizmde tepeyi hedefleyen Samsun için büyükşehir belediyesi hummalı çalışmalar yürütüyor.

Kentte Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu ve Ladik Gölü gibi etkileyici manzaralar bulunuyor.

Samsun

Çok dikkat çekiyor

Doğal güzelliklerin yanı sıra zengin bir tarihi ve kültürel mirasa da sahip olan Samsun, şimdiden yoğun ilgi görüyor.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, turizm alanında yürütülen çalışmaları anlattı.

“Kuzeyin cazibe merkezi olacak”

Maviyle yeşilin buluştuğu Samsun’un doğal güzellikleriyle kuzeyin çekim merkezi olacağını ifade eden Demir, şöyle konuştu: “Karadeniz’in merkezinde yer alan Samsun’un doğal güzelliklerini tanıtmak ve markalaştırmak için tanıtım faaliyetlerine ağırlık verdiğimiz bir dönemdeyiz.” söz konusu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir

“Kuş Cenneti’ne ilgi her geçen gün artıyor”

Demir, kentin en önemli turizm destinasyonu olan Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde 364 kuş ve 554 bitki türünün bulunduğunu anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti mükemmel doğaya sahip, dünyada eşi benzeri olmayan bir yerdir. Ülkemizde tespit edilen kuş türlerinin dörtte üçü deltada görülmektedir. UNESCO Doğal Miras Kalıcı Listesi’nde yer alan Kuş Cenneti’ne ilgi her geçen gün artıyor. Her yıl 6-7 milyondan fazla kuşun göç sırasında konakladığı Kuş Cenneti’ni 2021 yılında 35 bin, 2022 yılında ise 50 bin kişi ziyaret etti. Ekim 2023 itibarıyla Kuş Cenneti’ni ziyaret eden turist sayısı 100 bini aştı. Gelecek yıl bu sayının 150 bine ulaşmasını bekliyoruz.

Samsun

“Samsun’a gelen turist sayısı yılda 900 bine ulaştı”

Samsun’un Antalya’ya göre daha geniş bir turizm potansiyeline sahip olduğuna dikkat çeken Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

Samsun tarih, doğa, spor, kaplıcalar, deniz ve sağlık turizmi açısından değerli bir şehir ancak bu potansiyelden bugüne kadar yararlanamadı. Çünkü son dönemde turizm alanında da yatırımlarını geliştirmeye başlamış ve bu çalışmaları hızla devam etmektedir. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı AK Parti Samsun Milletvekili Sayın Mehmet Muş’la birlikte organize bir şekilde şehrimizin tanıtımı için önemli çalışmalar yürütüyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Cumhurbaşkanlığı İrtibat Bürosu, Türk Hava Yolları, medya ve bağlı kuruluşların katılımıyla bir tanıtım kampanyası başlattık. Samsun’un turizm potansiyelini ortaya çıkararak şehrimize turist çekmek için çalışıyoruz. Çalışmalarımız meyvelerini vermeye başladı. Kuş Cenneti, Şahinkaya Kanyonu ve Ladik Gölü başta olmak üzere diğer tarihi ve doğal güzellikleriyle Samsun’un tamamı önemli bir turizm destinasyonu haline gelmiştir. Turist sayısındaki artış oranımız Türkiye ortalamasının üzerinde. Samsun’a gelen turist sayısı yıllık 900 bine ulaştı.

Samsun

“Bir gün Antalya’yı geçecek”

Mustafa Demir, turizm kavramını ve kapasitesini büyük ölçüde genişlettiklerini belirterek, “Konaklamada 5 bin yatağı aştık, hedefimiz 10 bin yatak kapasitesine ulaşmak. Samsun’un turizm potansiyeli Antalya’nın üzerinde, bir gün Samsun ziyaretçi sayısı ve turizm geliri açısından Antalya’yı geçecek. 13 mavi bayrağımız var.” Plajlarda arıtılmayan atık yok.” “Denize, derelere su bırakmıyoruz. 18 delikli golf sahamız var, Avrupa’nın üçüncü, Türkiye’nin ise en büyük bowling salonu.”söz konusu.

Samsun

“Samsun’umuz Türk Yüzyılında Çokça Anılacak”

Bu vizyon tek başına çok değerlidir. Şehrimiz de hükümetimizin imkanlarından önemli ölçüde faydalanıyor. Samsun’un ihracatı 1 milyar 600 milyon dolar. Bu rakam yakın gelecekte 3 milyar dolara, ikinci planda ise 5 milyar dolara ulaşacak. Sanayi, ticaret, eğitim, teknoloji ve çevre temizliğinde öncüyüz. Samsun’umuz Türk Yüzyılında hem yurt içinde hem de yurt dışında adından söz ettirecektir. Çalışmalarımızı bu amaç ve vizyonla yürütüyoruz.

Yenilenebilir enerji konusunda Türkiye’nin tek büyük kamu projesini hayata geçiriyoruz. Tamamen yerli üretim elektrikli otobüsler şehrimizde hizmet veriyor. 20 adet elektrikli otobüs daha alacağız. Muhtemelen siyasilerimizin de katkılarıyla seçimlerden sonra tüm toplu taşımayı elektrikli otobüslerle sağlamayı hedefliyoruz. Böylece toplu taşımada sıfır karbon salımına ulaşacağız. Samsun’u geleceğe en güçlü şekilde hazırlamak için elimizden geleni yapıyoruz.

Samsun

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu