Yaşam

Suç ve Ceza’da Soru Cevap ve Panel

Suç ve Ceza Sinema Festivali’nin 12.’sinde, 3 sinema gösteriminin akabinde soru yanıt kısmı (Q&A) sinema takımlarının iştirakiyle 20.11.2022 Pazar günü Atlas 1948 ve Kadıköy Sineması’nda düzenlenecek. Akademik program paneli kapsamında akademisyenler; “Filmlerin Cinsiyet Eşitliği Üzerine Etkileri” konusunu, Atlas 1948 Sineması’nda ‘Hayali Ülkem’ sinema gösteriminin akabinde tartışacak.

Sorular cevaplanacak, akademisyenler tartışacak

GAİN Medya ana sponsorluğunda düzenlenen Memleketler arası Cürüm ve Ceza Sinema Şenliği, sinema profesyonelleri ve seyircisiyle buluşmaya devam ederken sinema gösterimlerinin akabinde sinema gruplarının iştirakiyle soru yanıt kısımları ve “Filmlerin Cinsiyet Eşitliği Üzerine Etkileri” bahisli panel Akademik program paneli kapsamında gerçekleştirlecek.

20 Kasım 2022 Atlas 1948 Saat: 13.30 PANEL

Hayali Ülkem

Mon Pais Imaginaire

My Imaginary

Şili, Fransa, 2022 / 83’/ İspanyolca; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen / Senaryo

Patricio Guzmán

Ekim 2019, beklenmedik bir ihtilal, toplumsal bir patlama. Bir buçuk milyon insan daha fazla demokrasi, daha onurlu bir ömür, daha güzel bir eğitim, daha düzgün bir sıhhat sistemi ve yeni bir Anayasa için Santiago sokaklarında şov yaptı. Şili hafızasını geri kazanmıştı. 1973’teki öğrenci uğraşlarımdan beri beklediğim olay nihayet gerçekleşmişti.

20 Kasım 2022 Atlas 1948 Saat: 16.30 SORU YANIT (Q&A)

Bir Vakitler Gelecek : 2121

Once Upon a Time in the Future: 2121

Türkiye, 2022 / 92’ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen

Serpil Altın

Senaryo

Korhan Uğur, Serpil Altın

Oyuncular

Selen Öztürk, Çağdaş Onur Öztürk, Ayşenil Şamlıoğlu, Sukeyna Kılıç

21. yüzyılın sonlarında iklim krizi ve kıtlık sebebiyle yeryüzü yaşanılmaz hale gelir. Hayatta kalabilen az sayıda insan koloni halinde yerin altına kurdukları bloklarda yaşar. Koloni sistemini denetim eden Genç Yönetim’in aldığı “Kıtlık Kanunları” gereği sisteme getirilen yeni hayat karşılığında, yaşlı jenerasyonun yok edilmesi mecburidir. Yer altındaki meskenlerinde bayan, adam, çocuk ve büyükanne olarak yaşayan bir ailenin hayatı yeni doğacak bebek yüzünden değişir.

20 Kasım 2022 Kadıköy Sineması Saat: 16.30 SORU KARŞILIK (Q&A)

Sonu Yok

Bi Payan

No End

Almanya, İran, Türkiye, 2022 / 111’ / Farsça; Türkçe ve İngilizce altyazılı

Yönetmen

Nader Saeivar

Senaryo

Jafar Panahi, Nader Saeivar

Oyuncular

Vahid Mobasseri, Fahime Jahani, Shahin Kazemnejad, Narjes Delaram

Ayaz dürüst ve çalışkan biridir. Kendine ilişkin bir meskene sahip olma hayaline saplanmış bir biçimde yaşamaktadır. Saplandıkları bu hayal hasebiyle Ayaz ve eşi, kayınvalidesinin konutunda onunla birlikte kalıp tüm paralarını gelecekteki meskenleri için kullanmaktadır. Geçimlerini ise Ayaz’ın kayınvalidesinin uzun yıllardır yurt dışında yaşayan oğlunun annesine gönderdiği para sayesinde rahat bir halde sağlamaktadırlar. Kayınbiraderinin birdenbire ülkeye geri dönmesine müsaade verildiğinde, Ayaz mesken sahibi olma duşunun gözlerinin önünde eriğini görür ve çaresizlik içinde kayınbiraderini korkutup dönüşünü ertelemeyi umarak konutunda bir arama yapmaya karar verir. Ayaz’ın planı fazla yolunda masraf ve haber bilinmeyen servise ulaşır. Ayaz, kendisini onu bedel verdiği her şeye ve herkese karşı davranmaya zorlayan kararlı bir kurumun daima sıkılaşan kıskacında bulur.

20 Kasım 2022 Atlas 1948 Saat: 19.00 SORU KARŞILIK (Q&A)

Hilal, Feza ve Başka Gezegenler

Hilal, Feza and Other Planets

Türkiye, 2022 / DCP / Renkli / 91’ / Türkçe; İngilizce altyazılı

Yönetmen / Senaryo

Kutluğ Ataman

Oyuncular

Nazlı Bulum, Ozan Güçlü, İdil Talu, Seyhan Arman, Hande Ataizi, Nursel Köse, Nalan Kuruçim, Elçin Atamgüç, Ünal Gümüş

1997. 28 Şubat Askeri Muhtırasından çabucak sonra, Hilal ve Fatma tıp okumak için Ankara yakınlarındaki kasabalarından ayrılıp İstanbul’a gelir. Başörtülü olduğu için Fatma’nın üniversiteye girişi engellenir. Hilal ve Fatma’nın alt katında trans bayan olduğu için köyünde şiddet görüp İstanbul’a kaçmış Feza oturmaktadır. Hilal, mağduriyet yaşayan arkadaşı Fatma ve komşusu Feza’ya takviye olmaya karar verir. Üç bayan, maruz kaldıkları tüm manilere ve hak ihlallerine rağmen birlikte uğraş edebilmenin yollarını aramaya başlarlar.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu