Ekonomi

Sanayi ve Malzeme Sektörlerini Destekleyecek Genel Yapay Zeka Altyapısının Geliştirilmesi: Wells Fargo

Wells Fargo analistlerinin Çarşamba günü yayınladıkları bir rapora göre, jeneratif yapay zeka ile ilgili altyapının geliştirilmesinin Sanayi ve Malzeme sektörlerindeki şirketler için avantajlı olması bekleniyor.

Dünyanın dört bir yanındaki hem devlet hem de özel kuruluşlar yapay zekâya önemli yatırımlar planlarken, mevcut altyapının bu teknolojik gelişmeleri destekleyecek şekilde güncellenmesinin şart olduğunu belirttiler.

Sanayi ve Malzeme şirketlerine yatırımlarını artırmak isteyen yatırımcılar, bu sektörlerin temel özelliklerinin farkında olmalıdır. Analistler, bu şirketlerin teknoloji odaklı altyapının inşasına yaptıkları katkının farkına varmanın önemli olduğunu vurguladı.

Analistler, “Her ne kadar piyasadaki ilginin büyük bir kısmı, üretken yapay zeka teknolojisinden ürün ve satış anlamında halihazırda ya da yakın zamanda faydalanabilecek şirketlerin belirlenmesi üzerine olsa da, gerçek şu ki, altyapı yeterince geliştirilmeden bu ürünlerin yaygın kullanımı gerçekleşemez” dedi.

Sanayi ve Malzeme sektörlerindeki şirketler bu açıdan büyük önem taşıyor. Bu sektörler yalnızca yapay zeka ilerlemesiyle ilgili yatırım fırsatları sunmakla kalmıyor, aynı zamanda önde gelen yedi teknoloji şirketine kıyasla daha makul hisse senedi fiyatlarına sahip olma eğiliminde.

Ayrıca, Standard & Poor’s tarafından bu sektörlere ait olarak tanımlanan şirketlerin, ilerleyen yapay zeka teknolojilerinin desteklenmesi için gerekli olan fabrikaların ve güç ağlarının temel yükseltmelerinden ve inşasından sorumlu olduklarını belirttiler.

“Bu sektörler genellikle önemli uluslararası işlere sahiptir. FactSet’ten alınan son veriler, Sanayi sektörü gelirlerinin %33’ünün ve Malzeme sektörü gelirlerinin neredeyse %52’sinin ABD dışındaki pazarlardan elde edildiğini göstermektedir.”

“Bu da küresel altyapı projelerinden ve enerji iyileştirmelerinden elde edilen gelirin bu Amerikan şirketlerinin karlarına katkıda bulunacağı anlamına geliyor.”

Sanayi sektöründeki şirketler, özellikle de yapı ürünleri, inşaat ve mühendislik hizmetleri, inşaat ekipmanları, büyük ulaşım makineleri, çeşitlendirilmiş sanayi grupları ve elektrikli parçalar üreten şirketler, yapay zeka harcamalarındaki artıştan faydalanmak için güçlü bir konumdadır.

Aynı şekilde, inşaat malzemeleri, bakır ve çelik üreten sektörler gibi belirli sektörlerin çok önemli olması beklenen Malzeme sektörü de kâr etmeye hazırlanıyor. Bu temel malzemeler, YZ altyapısının ayrılmaz bir parçası olan veri depolama tesislerinin ve elektrik ağlarının inşası için gereklidir.

Analistler, “Bunu, veri depolama tesislerinin ve elektrik ağlarının inşasında kullanılan çimento vb. temel malzemeler olarak düşünün” açıklamasında bulundu.

“Her iki sektör de genel ekonomiyle yakından bağlantılı olsa da, üretken YZ’ye yönelik dürtünün, ekonomik büyüme ılımlı olsa bile, bu sektörlerin temsil ettiği temel endüstriler için avantajlı olacak kapsamlı altyapı gelişmelerine yol açacağına inanıyoruz.”

Bu makale AI yardımıyla oluşturulmuş ve çevrilmiştir ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için lütfen Hüküm ve Koşullarımıza bakın.

dogansar-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu