Haber

Şaban Teoman Duralı’nın doğum yılı panel ve sergiyle kutlandı

Filozof ve yazar Şaban Teoman Duralı’nın 77. doğum yılı dolayısıyla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi’nde (BEÜ) panel ve stant düzenlendi.

“Bir Şair, Bir Gezgin, Bir Kaşif, Bir Filozof Teoman Duralı Paneli” ve “Bir Filozofun Dünya Nöbeti Teoman Duralı Sergisi” İlahiyat Fakültesi Ali Arslan Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Açılan sergide yer alan eserler protokol üyeleri ve katılımcılar tarafından incelendi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından panelin açılışında konuşan BEÜ Rektörü Prof. Dr. İsmail Hakkı Özölçer, Duralı’nın Zonguldak’a olan sevgisini eserlerinde dile getirdiğini belirtti.

Özölçer, dünyayı dolaşan Duralı’nın okuma, yazma ve anlatma heyecanı içinde olduğunu belirterek, sağlığına kavuşunca çok arzu ettiği Zonguldak BEÜ’de felsefe bölümü açma dileğinin kendilerine nasip olmasını diledi.

Konuşmanın ardından moderatörlüğünü İhsan Fazlıoğlu, Prof. Dr. Durmuş Günay’ın yaptığı panelde “Teoman Duralı’nın Medeniyet Anlayışı”, Prof. Dr. Cengiz Çakmak ise “Teoman Duralı’nın Felsefesi” konusunu anlattı.

Duralı’nın oğlu Dr. Deniz Duralı ise babasının temel unsur olarak benimsediği üç konuya dikkat çekerek görev, utanç ve merakın hayat ideolojisi olduğunu belirtti.

Dr. Mehmet Sabri Genç de Duralı’nın eserlerinde kültürel ve manevi izlerin önemine dikkat çekerek gezgin, kaşif ve edebiyatçı kimliğinin onun seçkin bir kişilik olduğunu gösterdiğini vurguladı.

İhsan Fazlıoğlu son olarak Teoman Duralı’nın fikirlerinin fikir dünyasındaki yerini, insanlar üzerinde bıraktığı izlenimleri ve teşvik edici sözlerinin ideolojideki yerini anlattı.

Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Bekir Hakan Bakkal, Prof. Dr. Servet Karasu, Genel Sekreter Prof. Dr. Zehra Safi Öz’ün katıldığı etkinliğe akademisyenler ve öğrenciler katıldı.

haberkizilirmak.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu