Yaşam

Ölümünden Sonra Şairlerinin Yakılmasını İsteyen Amerikalı Şair Emily Dickinson Hakkında 16 İlginç Gerçek

Emily Dickinson; Mevti, hayatı boyunca imanı ve hakikati sorgulamaya ve keşfetmeye çalışan pek çok şiir ve mektup yazmıştır. Yaşlandıkça daha münzevi bir hayat sürdü. Bu yüzden hayatının bazı yönleri hala bir sır olarak kalıyor. Dickinson hakkında az bilinen on altı gerçeği sizin için derledik! ?

Kaynak:https://www.mentalfloss.com/article/8…

1. Emily Dickinson klasik noktalama işaretleri kullanmıyordu.

Dickinson’ın şiire yaklaşımı alışılmışın dışındaydı. Orijinal el yazmalarında olduğu gibi, farklı uzunluklarda ve yönlerde yazdı. Bununla birlikte, ilk editörleri bu alışılmadık noktalama işaretlerini düzeltti ve şiirleri orijinalinden farklı bir şekilde yayınladı. Akademisyenler, Dickinson’ın alışılmadık noktalama işaretlerinin şiirlerinin ritmini ve anlamını nasıl etkilediğini hâlâ tartışıyorlar. Dickinson’ın orijinal el yazmalarını görmek isterseniz Emily Dickinson Arşivi’ni ziyaret edebilirsiniz.

2. Dickinson’ın asi bir doğası vardı.

Dickinson, noktalama işaretlerinin yanı sıra din ve sosyal görgü kuralları konularında da isyan etti. Otuzlu yaşlarına kadar düzenli olarak kiliseye gitmesine rağmen kendisine pagan dedi. Bilimin din üzerindeki faydaları hakkında yazmıştır. Dickinson ne evlendi ne de çocuğu oldu. Birçok arkadaşıyla mektup yoluyla bağlantı kurmayı tercih ederek sosyal etkileşimlerden büyük ölçüde kaçındı.

3. Dickinson hiçbir zaman kendi adı altında bir çalışma yayınlamadı.

Dickinson’ın arkadaşı ve akıl hocası Thomas Wentworth Higginson, yazma yeteneğini ve yenilikçiliğini övdü, ancak halkın onun dehasını anlamayacağını düşündüğü için şiirlerini yayınlamaktan caydırdı. Dickinson’ın on şiiri ve bir mektubu 1850 ile 1878 yılları arasında yayımlanmış olmasına rağmen kendisine isnat edilmesini istemiyordu.

4. Otuzlu yaşlarında görme sorunları vardı.

1863’te Dickinson’ın gözlerinde sorunlar başladı. Parlak ışıklar, okumaya ve yazmaya çalışmak gözlerini acıtıyordu. Ertesi yıl, saygın bir Boston göz doktoru olan Dr. Henry Willard Williams’ı ziyaret etti. Williams’ın teşhisinin ne olduğu bilinmiyor, ancak tarihçiler onun bir göz enfeksiyonu geçirdiğini varsayıyorlar. Tedavisi süresince şairin okumaktan kaçınması, sadece kalemle yazması ve loş ışıkta kalması gerekiyordu. 1865 yılında eski göz sağlığına kavuşmuştur.

5. Dickinson hayatı boyunca ailesiyle yaşadı.

Kardeşi Austin, eşi ve üç çocuğuyla birlikte, yaprak dökmeyenlerDickinson’ın evli olmayan kız kardeşi Lavinia adlı bir mülkte yaşıyordu ve onunla birlikte aile evinde yaşıyordu.

6. Dickinson, kardeşi Austin’in karısı Susan ile yakın arkadaştı ve onunla düzenli olarak yazışıyordu.

Bu mektuplarda aşk sözleri de yer almaktadır.

7. Dickinson’ın yazılarında bahsettiği kişinin kimliği bilinmiyor.

Dickinson hiç evlenmemiş olsa da aşık olduğu sanılıyor. 1858 ve 1862’nin ortalarında yazılan üç’ Ana Mektup‘, tutkuyla aşık olduğu gizemli bir adam’ Uzman adresleri. Tarihçiler, bu kişinin Dickinson’ın akıl hocası, gazete editörü, rahip, Amherst öğrencisi, Tanrı veya Dickinson tarafından oluşturulmuş bir ilham perisi olabileceğini öne sürdüler. Yaklaşık yirmi yıl sonra Dickinson, babasının dul bir arkadaşı olan Yargıç Otis Lord ile bir ilişki yaşadı. Lord, 1883’te şaire evlenme teklif etti, ancak bir cevap alamadı ve 1884’te öldü.

8. Dickinson ciddi bir endişe yaşıyor olabilir.

Dickinson’ın genç bir yetişkin olarak kendisini neden dünyadan soyutladığı tam olarak bilinmiyor. Sebebinin münzevi doğası olduğu düşünülse de aşırı kaygı, sara ya da sadece şiirlerine odaklanmak istemesi olası seçenekler arasındadır. Dickinson’ın annesi 1855’te şiddetli bir depresyon krizi geçirdi ve Dickinson 1862’de yazdığı bir mektupta onun da kimseye anlatamadığı bir ‘dehşet’ yaşadığını yazdı.

9. Dickinson’ın sadece beyaz giydiği bir efsanedir.

Münzevi doğası nedeniyle, Dickinson’ın kişiliği hakkında efsaneler ve mitler yayıldı. Dickinson, ölümünden önce genellikle beyaz bir elbise giyerdi; Ailesine beyaz bir tabut istediğini ve öldüğünde beyaz bir elbise giymek istediğini söylemiş. Ancak onun sadece beyaz giydiği yönündeki yaygın söylenti yanlıştı. Bir mektupta kahverengi bir elbise giydiğinden bahsetmişti. Ayrıca fotoğrafları koyu renk giysiler giydiğini gösteriyor. Amherst Tarih Derneği ve Emily Dickinson Müzesi bir süre şairin meşhur beyaz elbisesini ve bir kopyasını sergiledi.

10. Bahçe yapmayı severdi.

Ailesinin topraklarında yüzlerce çiçek, meyve ve sebze yetiştirdi. Elma, kiraz ve armut ağaçlarıyla ilgilendi. Yasemin, gardenya, karanfil ve eğrelti otları ile ailesinin serasına da o baktı. Şiirlerinde bitkilerden sıkça söz etmiştir.

11. Dickinson’ın yeğeni ona özel bir mezar taşı hediye etti.

Dickinson, 15 Mayıs 1886’da Amherst’teki evinde öldü. Ölüm nedeni hâlâ tartışmalı. Böbrek hastalığından öldüğü söylense de son araştırmalar yüksek tansiyondan öldüğünü gösteriyor. Amherst’in Batı Mezarlığı’ndaki ilk mezar taşında yalnızca EED (Emily Elizabeth Dickinson için) baş harfleri vardı. Ancak yeğeni Martha Dickinson Bianchi, ona Hugh Conway’in 1880 tarihli türünün tek örneği romanına atıfta bulunan ve Dickinson’ın okumaktan zevk aldığı ‘Geri Çağırıldı’ sözlerinin kazındığı yeni bir mezar taşı sundu. Dickinson’ın ölmeden önce kuzenlerine yazdığı son mektup, basitçe geri çağrılmak anlamına gelen ‘Geri çağrıldı’ idi. yazmıştı.

12. Dickinson’ın ilk koleksiyonu, ölümünden dört yıl sonra yayınlandı.

1890’da Emily’nin ilk şiir koleksiyonu, kız kardeşi Lavinia’nın kız kardeşinin şiir koleksiyonunu bulmasının ardından yayınlandı.

13. Emily Dickinson metafizik şairlerden etkilenmiştir.

Dickinson’ın doğaya, ölümlülüğe ve metafiziğe odaklanan şiirleri, aralarında John Donne’un da bulunduğu on yedinci yüzyıl metafizik şairlerinin etkisini yansıtır.

14. Ünlü akrabaları vardı.

Zengin bir aileden gelmemesine rağmen, Emily Dickinson’ın başarılı ve iyi eğitimli aile üyeleri vardı. Büyükbabası Samuel Dickinson, ünlü Amherst Koleji’nin kurucusuydu. Babası Edward Dickinson, Massachusetts Kongresi’nin kısa bir üyesi ve aynı zamanda Amherst Koleji’nde bir muhasebeciydi. Emily Dickinson’ın erkek kardeşi de babasının izniyle Amherst College’da başarılı bir avukat ve muhasebeci oldu.

15. O hayattayken sadece on şiiri yayınlandı.

Emily Dickinson, tarihin en ünlü Amerikan şairlerinden biri olmaya aday olsa da, yaşamı boyunca çok az eseri okurla buluşmuştur. Yayınlanan bu eserlerin ortasında on şiiri ve bir mektubu vardır ancak bu yayınlardan haberi olup olmadığı konusunda spekülasyonlar vardır. Şiirler ve sevdiklerine mektuplar yazdı ve edebi eserlerinin çoğunu sadece kendisine sakladı.

16. Dickinson’ın yayınlanan ilk mektubu bir aşk mektubuydu.

Emily Dickinson, bir aile geleneği olarak birkaç yıl Amherst College’da okudu. İlk edebi eseri 1850’de kolejin özel gazetesi Amherst College Indicator’da yayınlandı. Sevgililer Günü mektubunun başlığı ‘Magnum bonum, harem-scarem’ idi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu