Teknoloji

Neden bazı insanları daha çok ısırırlar? Sivrisinekleri en çok çeken koku nedir?

Araştırmacılar, özellikle sivrisineklere çekici gelebilecek insan vücudu kokusundaki temel içeriği keşfettiler. . Ve farklı bir formda, bu madde bizi peynirlere götürür.

Current Biology’de yayınlanan bir çalışmada, Johns Hopkins Sıtma Araştırma Enstitüsü ve Tıp Okulu’ndaki araştırmacılar, çeşitli insan vücudu kokularındaki hangi özelliklerin sivrisineklere daha çekici geldiğini bulmaya çalıştılar. Zambiya’daki Macha Araştırma Vakfıile işbirliği yaptı.

Araştırmaya göre, yüzlerce Afrika sıtma sivrisineğini barındırmak için 20 metreye 20 metrelik ekranlı bir kafes kullanıldı. Çalışmayı ilk kez bildiren CNN’e göre, isimlerine rağmen sivrisineklerde sıtma yoktu.

Tesiste sekiz adet tek kişilik çadır vardı. Bu çadırlar, farklı insan vücut kokularının sivrisineklere sadık bir şekilde ulaşabilmesi için kafese bağlandı.

Araştırmacılar, bütirik asit de dahil olmak üzere sivrisineklerin ” uçucu karboksilik asitlerin nispi bolluğunun artmasıile insan vücut kokusuna yönelik olduğunu bulmuşlardır.Bütirik asit, insanların bağırsaklarında ürettikleri bir yağ asididir ancak Ulusal Tıp Kütüphanesinde yayınlanan başka bir araştırmaya göre, parmesan gibi “sert peynirler” Süt, yoğurt, krema ve tereyağında da doğal olarak bulunur. Araştırmaya göre asit, Lahana turşusu ve salatalık turşusu gibi bazı fermente gıdalarda da bulunabilir.

Öte yandan, Johns Hopkins ve Mach araştırmacıları, sivrisineklerin karboksilik asitlerden yoksun olduğunu ve ” monoterpenoid okaliptol ile zenginleştirilmiştir Vücut kokusuyla daha az ilgilendiğini fark etti. American Chemical Society’ye göre okaliptol; Çay ağacı yağı ve kenevir sativasında bulunur.

PubChem’in belirttiği gibi, bu bileşik aynı zamanda gargaralarda ve öksürük kesicilerde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Çalışmanın ortak yazarlarından biri, Edgar Simülasyonu“CNN ile yaptığı bir röportajda, Bu bulgu, sivrisineklerin konak arama davranışını bozmak için tuzaklarda kullanılabilecek yemlerin veya kovucuların geliştirilmesine yönelik yaklaşımları açar, böylece sıtma vektörü, hastalığın endemik olduğu alanlarda kullanılabilir. sıtma ve kontrol eder” söz konusu…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu