Haber

Liman-İş: Borusan Limanı’nda 24 işçi işten atıldı, diğer işçilere de baskı yapılıyor

Türkiye Liman, Deniz, Tersane ve Depo İşçileri Sendikası (Liman-İş), Borusan Holding’e ait olan Bursa’nın Gemlik ilçesindeki Borusan Limanı’nda 24 işçinin işten çıkarıldığını duyurdu.

Geçtiğimiz Mart ayında Liman-İş sendikası, limanda çoğunluğu sağlamış, bunun üzerine işveren 4 işçinin işine son vermiş, diğer işçileri de tehdit etmişti.

İş bırakma eyleminin ardından 24 Mart gecesi anlaşma sağlanmıştı. Anlaşmaya göre kovulan 4 işçi, işe iade edilecek; sendikalı işçilere yönelik tehdit ve baskılara son verilecek, limanda çalışılmayan 4 gün için ücretlerden kesinti yapılmayacaktı.

Liman-İş’ten bugün yapılan açıklamada, 4 işçinin işe geri alınmasının ardından verilen sözlerin tutulmadığı belirtildi.

Sendika üyesi 24 işçinin işten atıldığı aktarılan açıklamada, “21 Mayıs günü ise 24 işçi işten atılmıştır. Geriye kalan işçilere ise ‘istifa edin yoksa hepinizi atarız’ denilerek baskılar yapılmaktadır. Liman işçilerinin nerede ise tamamının üye olduğu limanda sendikayı engellemek için başka işyerlerinden işçileri limanda çalışıyormuş gibi gösteren işveren anayasal hakka saygı duymama konusunda ısrar etmektedir” denildi.

İşverene yasalara uyma çağrısı yapılan açıklamada, “Bu davranıştan vazgeçilmeli ve atılan işçiler geri alınarak sendikal haklara saygı duyulmalıdır. Borusan Port işçilerinin talepleri için tüm duyarlı kamuoyunu dayanışmaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

(HABER MERKEZİ)

malkara-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu