Haber

İzmir’de 17 bin 366 sahte sigortalı tespit edildi

İZMİR’de 9 ayda 17 bin 366 sahte sigortalı ve 353 sahte iş yeri tespit edildi. Sahte sigortalılığın haksız kazanç elde etme yolu olduğunu belirten Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Yavuz Kurt, “Bu nedenle herkesi dikkatli olmaya, sahte sigortalılıktan uzak durmaya davet ediyorum” dedi.

Türkiye genelinde sosyal güvenlik denetmenlerince yapılan incelemelerde, 3 bin 230 iş yerinin sahte olduğu ve bu iş yerlerinden Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) 106 bin 180 kişinin uydurma sigortalı olarak bildiriminin yapıldığı belirlendi. İzmir’de ise 9 ayda 17 bin 366 uydurma sigortalı ve 353 uydurma iş yeri tespit edildi. Uydurma sigortalılıkla haksız yarar elde edildiğini belirten Toplumsal Güvenlik Kurumu İzmir Vilayet Müdürü Yavuz Kurt, bu durumun telafisi güç mağduriyetler doğurduğunu vurguladı. Gerçekte var olmayan hayali şirketler üzerinden sigortalı bildirimlerinde bulunulduğunu ya da faaliyette olduğu halde fiilen iş yerinde çalışmayan şahısların sigortalı bildirimlerinin yapıldığını kaydeden Kurt, kolay kar elde gayretinin bedelinin de ağır olduğunu tabir etti.

‘BU KİŞİLER HAKKINDA SAVCILIĞA SUÇ DUYURUSUNDA BULUNUYORUZ’Kurt, geçersiz sigortalılık yoluna ekseriyetle SGK’dan emekli aylığı alabilmek amacıyla gerekli olan prim ödeme gün şartını tamamlayabilmek için ya da SGK’nın sıhhat hizmetlerinden faydalanabilmek hedefiyle başvuranlar olduğunu kaydederek, “Bunun yanında analık ve emzirme ödenekleri, sigortalılara hastalık nedeniyle ödenen geçici iş göremezlik ödeneği gibi birçok sigorta yardımından faydalanmak için de bu yola başvurabiliyorlar” diye konuştu.Sahte sigortalılıkla gayret edildiğini aktaran Kurt, şunları kaydetti: “İzmir’de bu yıl ilk 9 ayında 17 bin 366 sahte sigortalı ve 353 sahte iş yeri tespit edildi. Sahte sigortalılığı tespit ettiysek, o kişiye bağlanmış bir yaşlılık, maluliyet, dul ve yetim aylığı varsa; bunun ödenmesini kesiyoruz. Aylığın bağlandığı tarihten itibaren kanuni faiz ve gecikme zamlarıyla birlikte SGK’ya ödenmesi istikametinde icra takibi başlatıyoruz. Keza düzmece sigortalılık periyodunda yararlanılan sıhhat hizmetleri varsa, bunun bedellerini tahsil etmek için de çalışma yapıyoruz. Ayrıyeten bu bireyler hakkında savcılığına hata duyurusunda da bulunuyoruz.”İzmir’de sahte sigortalılıkla aralıksız mücadelenin sürdüğünü vurgulayan Kurt, “Sahte sigortalılık haksız kar elde etme yoludur. Emek hırsızlığıdır. Alın teri kaçakçılığıdır. Bu nedenle herkesi dikkatli olmaya, uydurma sigortalılıktan uzak durmaya davet ediyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu