Haber

İran’da grevler ikinci gününde: Mesele sadece başörtüsü değil

İran’da binlerce işçinin dün başlattığı grev bugün de devam ediyor. Sosyal medya platformlarında paylaşılan doğrulanmış görüntülere göre, işçilerin greve gittiği kentler arasında Tahran, Reşt, İsfahan, Tebrik, Şehinşehr, Hürremabad, Abadi, Kirmanşah, Bender Abbas, Burucerd ve Ahvaz da var. İran’da akaryakıt fiyatlarına gelen artırımın akabinde 2019’da patlak veren protestoların yıldönümünde başlatılan ve 3 gün sürecek olan genel grev, aynı zamanda Mahsa Jîna Amini’nin ahlak polisi tarafından katledilmesinin akabinde başlayan ve üçüncü ayına giren protestolarla bütünleşiyor.

2019-2020 yılında petrol fiyatlarına yüzde 50-200 oranında artırım yapılması üzerine patlak veren ve 20’yi aşkın kente yayılan protestolarda öfke giderek büyümüş, bankalar, resmi binalar tahrip edilmiş, hükümetin şiddetli müdahalesinde yüzlerce gösterici öldürülmüştü.

‘REJİMİN SEMBOLLERİ HEDEFLENİYOR’

Protestoların yıldönümünde başlatılan grevlere ait konuşan BBC Farsça Servisi editörlerinden Muhammed Veziri, “Olaylar artık başlangıçtaki gibi tek bir konuyla ilgili değil. Artık mesela sadece başörtüsü değil” dedi. Veziri, “Genel olarak memnuniyetsiz olunan her şey protesto ediliyor. Artık doğrudan rejimin çekirdeğindeki isimler açık bir şekilde hedefleniyor, rejimin sembolleri hedefleniyor” sözlerini kullandı.

EN AZ 326 KİŞİ ÖLDÜ

İran İnsan Hakları Örgütü, Amini’nin mevtin akabinde başlayan protestolarda en az 326 kişinin öldüğünü kaydetti. Şovlar, ülkenin her yanına ve farklı bölümlere yayılarak büyürken bağımsız, Harana haber ajansının varsayımlarına nazaran gözaltına alınanların sayısı da 15 bini buluyor. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu