Haber

İran ve Suudi Arabistan Çin’de el sıkıştı

İran ve Suudi Arabistan, büyükelçilikleri yeniden açma, iki ülke arasındaki uçuşları yeniden başlatma ve vizeleri kolaylaştırma konusunda anlaştılar. İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Buyruk Abdullahiyan ve Suudi Dışişleri Bakanı Faysal bin Ferhan, Çin’in başkenti Pekin’de bir araya geldi.

KONSOLOSLUĞUN AÇILIŞI İÇİN HAZIRLIKLAR YAPILACAK

Tahran-Riyad ortasında 7 yıl aradan sonra dışişleri bakanları düzeyinde yapılan ilk resmi görüşmenin ardından yayınlanan ortak açıklamada, iki ülkenin işbirliğini her alanda genişletme konusunda mutabık kaldığı belirtildi. İki ülke tarafından imzalanan ortak açıklamada, varılan anlaşmada öngörülen iki aylık süre içinde (Mayıs ayına kadar) Tahran ve Riyad’daki büyükelçilikler ile Meşhed ve Cidde’deki konsoloslukların yeniden açılması için gerekli hazırlıkların yapılması kararlaştırıldı. Mart ayında Çin’in arabuluculuğunda.

KARŞILIKLI VİZE KOLAYLIĞI

Açıklamada, iki ülke vatandaşlarına karşılıklı vize kolaylığı sağlanmasının yanı sıra resmi ve özel sektör heyetlerinin uçuşlarının ve ikili ziyaretlerinin yeniden başlatılması konusunda mutabık kalındığı belirtildi. İran ve Suudi Arabistan’ın doğal kaynaklarına ve ekonomik kapasitelerine işaret edilen açıklamada, iki ülkenin karşılıklı işbirliğinin genişletilmesinin önündeki tüm engelleri kaldırmaya hazır olduğu vurgulandı.

İki ülke, bölgenin güvenlik ve istikrarını sağlayabilecek, bölge halkları ve ülkelerinin çıkarlarını gerçekleştirebilecek her alanda işbirliğini artırma konusunda da mutabık kaldı.

Suudi Arabistan resmi ajansı SPA’da yer alan haberde, Bin Ferhan ile Abdullahiyan’ın iki ülke ve halklarının güvenini ve refahını sağlayacak tüm fırsatları görüştükleri belirtildi. İki bakanın, Suudi Arabistan ile İran arasındaki ilişkilerde yeni ufuklar için işbirliği ve istişare amacıyla ikili görüşmeleri yoğunlaştırmaya istekli olduklarını ifade ettikleri bildirildi. (DIŞ HABERLER)

muratpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu