Haber

Hindistan Dışişleri Bakanı: Çin farklı bir kategoride

Hindistan Dışişleri Bakanı Subrahmanyam Jaishankar, tüm ülkelerle ilişkilerini geliştirmek istediklerini ancak Çin’in farklı bir kategoride olduğunu belirtti.

Hindistan basınında yer alan habere göre Bakan Jaishankar, resmi ziyarette bulunduğu Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’da Dışişleri Bakanlığı’nda açıklamalarda bulundu.

Hindistan’ın tüm ülkelerle ilişkilerinin gelişmesini istediğini söyleyen Jaishankar, “ABD, Avrupa, Rusya, Japonya fark etmeksizin herhangi bir ayrıcalık beklemeden tüm bu bağların ilerlemesini sağlamaya çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.

Çin’in sınır anlaşmazlıkları ve mevcut çıkarlarının olağandışı doğası nedeniyle farklı bir kategoride yer aldığını vurgulayan Jaishankar, bunun Çin’in sınır yönetimine ilişkin anlaşmaları ihlal etmesinden kaynaklandığını söyledi.

Jaishankar, paralel bir zaman diliminde Çin ve Hindistan’ın yükselişinin de rekabetçi yönlere sahip olduğuna dikkat çekti.

Öte yandan Bakan Jaishankar, komşuluğun ülkesinin değer verdiği ana konuların ortasında yer aldığını kaydetti.

Hindistan’ın bölge genelinde temaslar, temaslar ve işbirliğinde ilerleme kaydettiğini kaydeden Jaishankar, “Ancak Pakistan, sınır ötesi terörizm nedeniyle bir istisna olmaya devam ediyor.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu