Yaşam

Halk Ozanı Aşık Veysel AKM’de Özel Konserle Anıldı

Âşıklık geleneğinin en büyük temsilcilerinden biri olan halk ozanı Aşık Veysel, ölümünün 50. yılında UNESCO tarafından açıklanan 2023 yılı anma ve kutlama programları kapsamında AKM’de düzenlenecek özel bir konserle anılıyor.  Ömer Faruk’un sanat yönetmenliğinde İstanbul Devlet Türk Halk Müziği ve Çağdaş Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu ile Sivas ve Ankara Devlet Türk Halk Müziği Korosu sanatçıları büyük ozan için birebir sahnede buluşacak. Kültür ve Turizm Bakanlığı Genel Müdürü Belviranlı.

UNESCO İnsanlığın Somut Olmayan Kültürel Mirası Temsili Listesi’nde yer alan “Aşıklık Geleneği”nin güçlü temsilcilerinden Âşık Veysel, 29 Mart Çarşamba günü AKM Tiyatro Salonu’nda düzenlenecek konserle anılacak. ölümünün 50. yıl dönümü. UNESCO tarafından 2023 yılı anma ve kutlama yıldönümleri programlarına dahil edilen ulu şair, AKM’de düzenlenecek özel konserde bir kez daha barışın, hoşgörünün, sevginin, yaşama sevincinin ve doğaya bağlılığın sesi olacak.

Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı’nın sanat yönetmenliğinde Enver Merallı ve Uğur Kaya’nın seslendirdiği konsere İstanbul Devlet Türk Halk Müziği ve Çağdaş Halk Müziği Araştırma ve Uygulama Korosu ile Sivas ve Ankara Devlet Türk Halk Müziği Koroları katıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Güzel Sanatlar. sanatçılar sahnede buluşacak. Konserde sahneye davet edilecek aşıklar da türkülerle büyük ozanı anacaklar.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu