Haber

Fransa ile İngiltere, Manş Denizi’nde “yasa dışı göçle ortak mücadele” için anlaştı

Fransa ve İngiltere’nin zaman zaman ilişkilerini geren göçmenlerin Manş Denizi üzerinden yasa dışı geçişi konusunda ortak mücadele için aralarında yeni bir anlaşmaya vardığı belirtildi.

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, Twitter’dan, İngiliz mevkidaşı Suella Braverman ile Manş Denizi üzerindeki yasa dışı göçe karşı iki ülke işbirliğini güçlendirme taahhüdü imzaladıklarını duyurdu.

İngiltere’nin bu kapsamda 72,2 milyon avro sağlamayı taahhüt ettiğini aktaran Darmanin, muahedenin yeni gözetleme ekipmanlarının finansmanı, uyum ve bilgi paylaşımını güçlendirme, hudut çalışanını yüzde 40 artırma üzere hususları içerdiğini paylaştı.

Bu yıl 30 bin yasa dışı teşebbüs engellendi

Fransa İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada da Paris ve Londra ortasında “devam eden işbirliğinin bir parçası olarak derme çatma teknelerle dahil her türlü yasa dışı göçmen geçişini engellemek için uluslararası hukuk kapsamında bir dizi önlem alındığı” tabir edildi.

Açıklamada, Fransa ve İngiltere makamlarının birlikte yasa dışı göçle uğraşta tekneler aracılığıyla 2021’de 23 bin, bu yıl 30 bin yasa dışı girişimi engellediği aktarılarak, iki ülke istihbaratının ortaklaşa yaptığı operasyonlarla 55 yasa dışı göç örgütünü çökerttikleri ve 500 kişiyi gözaltına aldıkları kaydedildi.

Bütün çabalara rağmen yasa dışı göç girişimlerinin arttığına dikkat çekilen açıklamada, Paris ve Londra’nın bu yolda yaşanan can kayıplarını önlemek ve yasa dışı göç çetelerini etkisiz kılmak için işbirliklerini hızlandıracağına işaret edildi.

Gelecek hafta bakanlar seviyesinde toplantı yapılacak

Açıklamada, göçmen çetelerini ve insan tacirlerini etkisiz kılmak ve göçmenlerin Fransa’ya ulaşmasını engellemek için komşu ülkelerin katılımıyla Manş Denizi kıyısındaki göçmen şehri Calais’de gelecek hafta bakanlar seviyesinde bir toplantı yapılacağı bildirildi.

Göç teşebbüslerine süratli ve anında müdahale için gözetleme kameraları dahil güvenlik altyapısını güçlendirmek hedefiyle yüksek teknolojik ekipmanların kullanıma koyulacağı belirtilen açıklamada, bunları diğer önleyici adımların takip edeceği bilgisi paylaşıldı.

Açıklamada, gelecek yıl düzenlenmesi planlanan “Fransız-İngiliz Zirvesi” göz önüne alındığında bu yeni mutabakatın daha kapsamlı bir paydaşlığın temelini oluşturacağı temennisinde bulunuldu.

Paris ve Londra ortasındaki alakalar, “Manş Denizi üzerindeki göç girişimleri nedeniyle zaman zaman iki ülke makamlarının gerekli önlemleri alamadıkları gerekçesiyle karşılıklı birbirlerini suçlaması” ile geriliyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu