Haber

Finlandiya Parlamentosu NATO katılım anlaşmasını onayladı

Finlandiya Parlamentosu’nda NATO anlaşmalarının ve NATO üyeliğinin onaylanıp onaylanmamasına ilişkin oylama sonuçlandı. 200 sandalyeli Finlandiya Parlamentosu’nun 184 milletvekili, ülkenin NATO üyesi olmasına izin veren yasa tasarısını kabul etti.

Finlandiya haber ajansı YLE’ye göre, parlamento Finlandiya’nın NATO üyeliğini 184’e karşı yedi oyla onayladı. Sol İttifak’ın altı temsilcisi ve “Güç Halkındır”dan Ano Turtiainen Finlandiya’nın NATO üyeliğine karşı oy kullandı.

SOL İTTİFAKTAN NÜKLEER ELEŞTİRİ

Finlandiya Parlamentosu’ndaki oylama öncesinde açıklama yapan Sol İttifak Milletvekili Markus Mustajarvi, anlaşmanın “Finlandiya’da nükleer silah konuşlandırılmayacağına dair bir garanti içermediğini” eleştirdi. Sol İttifak Milletvekili Johannes Yrttiaho, “Finlandiya, eylemlerinin nükleer güçler arasındaki gerilimi tırmandırmak yerine sakinleştireceği bir yol izlemeli” dedi.

Finlandiya’nın NATO üyeliği, Türkiye ve Macaristan’ın onaylaması halinde gerçekleşecek. Şu anda 28 NATO ülkesi Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliğini kabul etti. (DIŞ HABERLER)

persembeajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu