Haber

Er’den Bakan Varank’a: “Emin olun Görevinizi Sizden Alacak Bakan Arkadaşımız Bu Zihniyette Olmayacak, Bütün Memleketi Saracak”

CHP Küme Başkan Yardımcısı Özgür Özel, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’a, “Siyasi bir tükenmişlik sonunda ortaya çıkan bu kutuplaşmanın Türkiye’nin aleyhine olur dediğiniz TOGG’a bir katkısı olmaz, zararı olur. Sizden görevi devralacak bakan arkadaş bu zihniyette olmayacak, vatanı kucaklayacak” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı ve bağlı kuruluşlarının 2023 Yılı Merkezi Bütçe Kanun Teklifi ile 2021 Yılı Merkezi Yönetim Kesin Hesap Kanun Teklifi TBMM Genel Kurulu’nda görüşüldü. Görüşmelerin ardından Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank soruları yanıtladı.

Bakan Varank, CHP Küme Başkan Yardımcısı Özel’e şöyle yanıt verdi:

“Almanya’da ana muhalefetin genel liderinin ‘Mercedes üretemiyorlar, insanları kandırıyorlar’ dediğini duydunuz mu? Fransız arabası’ mı’ ya da İngiltere’deki Rolls Royce fabrikasının açılışına solcular davet edildiğinde ‘Bu sağcılar döneminde yapıldı, bu açılışa gitmeyeceğiz’ dediklerini duydunuz mu? ‘ Milli dediniz, kutuplaştırdınız, biz ayırmadık.”

Bakan Varank, HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş’ı şu şekilde eleştirdi:

“NASA’daki her çalışanı astronot mu sanıyorsunuz? Bir kurumda başka idari işlerle uğraşan yok mu? Buradaki danışmanlarınızın hepsi eski milletvekili mi? Dolayısıyla oraya atanan kişiler idari işler yapabiliyor. Bu tür şakalar yaparak, ‘nereden mezun oldu’ diyerek siyaset yapamazsınız. Ufkunuzu biraz genişletin.”

“GÖREVİNİZİ SİZLERDEN ALACAK BAKAN ARKADAŞIMIZDA BU AKIL BULUNMAYACAK VE TÜM ÜLKEYİ KAPSAYACAKTIR”

CHP’li Özgür Özel ise yine dalga geçtiği gerekçesiyle Varank’a şöyle seslendi:

“Siz sözde muhafazakar, sözde geçmişiyle barışık, Osmanlı’yı kucaklamış gibi yapan bir anlayışsınız. Çeşmenin 168’inden akan suyla dalga geçecek kadar saf olabilirsiniz. Bir tane yabancı danışmanımız var. Bu ülkeye yatırım getirmek için üzerine düşen görevi yapacak.Kemal Kılıçdaroğlu’nun çocuklarının şirketi değil, bu ülkenin çocuklarına istihdam yaratmak için çalışacak.Benim elimde 1 Nolu Cumhurbaşkanı var.Yabancı istihdamına ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi. 35 farklı kurumda Milli Savunma Bakanlığı’ndan denizciliğe kadar personel ve danışmanlar.TOGG’u kutuplaştırmak için kullanmayın derken aynen bunu söyledim.Bu kutuplaşma siyasi bir tükenmişliğin sonunda Türkiye için bir değer olsun. TOGG’a katkı olmaz diyorsunuz, ziya n veriyor. Emin olun görevinizi sizden devralacak bakan arkadaşımız bu zihniyette olmayacak ve tüm ülkeyi kucaklayacaktır.”

“YAŞ HİKAYELERİNİZİ DİNLERKEN SÖYLEDİKLERİNİZİ DOĞAL OLARAK YANLIŞ BİLGİ OLARAK KABUL ETMİYORUZ”

HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş da zorbalığa uğradığı gerekçesiyle şunları söyledi:

“Sanayi ve Teknoloji’nin değerli bir vizyonunun manipülasyon, propaganda ve amigo konuşmalarla açıklanamayacağı yönündeki eleştirilerimiz devam ediyor. Yerli ve milli olarak burada söylediklerinizi, teknolojik projelerinizi ve çağın hikayelerini dinlediğimizde doğal olarak dinliyoruz. Her söylediğinizi gerçek veri olarak kabul etmiyoruz. Ancak daha önemli konuları konuşalım isterseniz, onları da konuşuruz. Akrabalara verdiğiniz ihaleleri de konuşuruz. SİHA’ların öldürdüğü çocukları da konuşuruz.”

BAKAN ÖZER: İLKÖĞRETİM, ORTAÖĞRETİM VE LİSE TOPLAM KAYITSIZ SAYISI 280 BİN 743. 1,2 MİLYON DEĞİL

Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, ilk, orta ve lise eğitiminden dışlanan öğrencilerle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Eğitim sistemindeki öğrenci sayısı konusunda anlaşmamız gerekiyor. 1.2 milyon öğrenci kayıtsız. 680 bin kız çocuğu eğitime ulaşamıyor” söylemi hiçbir veriye dayanmayan bir söylemdir. Rakamları vereceğim, lütfen beni inkar edin. İlkokul çağındaki nüfus 5 milyon 219 bin 459. Halen ilkokula kayıtlı öğrenci sayısı 5 milyon 200 bin 144. Okullaşma oranı yüzde 99,63. Sadece 11 bin 654 öğrenci kayıtsız. Ortaokulda 5 milyon 61 bin 300 nüfus var. Bunların 5 milyon 31 bin 879’u eğitim sisteminde. Şu anda kayıtlı olmayan 28 1.421 öğrenci bulunmaktadır. Okullaşma oranı yüzde 99,44. Lisenin nüfusu 5 milyon 84 bin 264. Bunların 4 milyon 843 bin 596’sı kayıtlı. 240 bin 668 kayıt dışı. Okullaşma oranı yüzde 95.06. Dolayısıyla ilkokul, ortaokul ve liselerdeki toplam kayıtsız öğrenci sayısı 280 bin 743. 1.2 milyon değil. 688 bin 670 bin kız çocuğunun okula erişim sorunu herhangi bir bilgiye dayanmıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu