Ekonomi

Daron Acemoğlu: Kolay bir çıkış yolu görmüyorum

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden Prof. Dr. Daron Acemoğlu, Türkiye’yi Arjantin’e benzeterek mevcut ekonomi politikalarının sürdürülemez olduğunu vurguladı. Acemoğlu, sorunun karışık siyaset, giderek azalan döviz ve altın rezervleri olduğunu söyledi.

Acemoğlu, Döviz Korumalı Mevduat hesaplarının topyekûn bir kriz durumunda hükümete neden olabileceği maliyete ve artan döviz talebi nedeniyle farklı döviz kurlarının yaygın olarak sunulduğuna dikkat çekerek, “Döviz korumalı mı? TL hesapları güvenilir mi?” soruyu sordu

Reuters ile konuşmak2001’de Türkiye’nin çok büyük bir devalüasyona uğramasıyla sonuçlanan, tüm zamanların en yıkıcı krizlerinden birinin oluşum aşamasına değinen Acemoğlu, “1990’lara gidiyoruz. Arjantin’e benzer bir durum var.”

Acemoğlu, durumun düzelip düzelmeyeceğini, ne zaman ve nasıl olacağını tahmin etmenin zor olduğuna değindi.

ERDOĞAN KAZANARSA…

JPMorgan ise ikinci tip seçimlerin ardından olağan para politikasına net bir dönüş olmazsa dolar/TL’nin 30’a kadar çıkabileceği bir senaryo öngördü.

Bankacılıkta birleşme ve satın almaların en parlak dönemine ilişkin “Bunlar ucuz varlık olarak görülmedi, mücevher olarak görüldü” diyen Acemoğlu, Erdoğan’ın kazandığını varsayarsak karşılaşacağı durum sorulduğunda, “Bilmiyorum” yanıtını verdi. kolay bir çıkış yolu göremiyorum.”

aginhaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu