Ekonomi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Önceliğimiz Türkiye’yi darbe anayasasından kurtarmak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe Ulusal Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen “Ceza Hakimleri ve Cumhuriyet Savcıları ile İdari Yargı Hakimleri Kura Töreni”nde konuştu.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

– 22 bin 821 hakim ve savcı görev yapıyor. Bu törenle birlikte sayı 23 bin 923’e çıkacak. Adliyenin milletimiz nezdinde adalet kapısı olması için hep birlikte çalıştık.

– Adalet hizmetlerinin etkin bir şekilde yürütülmesi için çaba sarf ettik. Yargı süreçlerini hem kolaylaştırdık hem de hızlandırdık. Askeri yargıyı kaldırarak askeri hataların sivil mahkemelerde tartışılmasını bir kez daha sağladık. Hâkim ve savcılarımızın özlük haklarında iyileştirmeler yaptık.

– Önümüzdeki dönemden itibaren bu genişlemeyi fiilen uygulamaya başlayacağız.

– Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasının önündeki en büyük engel, darbe ürünü olan mevcut anayasadır. 28. Yasama Dönemi’nde Türkiye’yi darbe anayasasından kurtarmak en önemli önceliklerimizdir.

– İki korumamı öldürdüler, bizi yakalasalardı bizi de öldürürlerdi. Rabbim fırsat vermedi, bizi yakalayamadılar. Kemal Bey tankların arasından Bakırköy Belediyesi’ne giderek kahvesini içti ve bizi izledi. Yargı, darbe girişimine katılan FETÖ’cülerin gerekli cezayı alması için üzerine düşeni yapıyor. FETÖ ile mücadelemizin artarak devam edeceğini burada belirtmek isterim.

“Hukuk hukukun çok ötesindedir”

-Cüppe giyip sosyal medyada iftira atanlar asla referansımız olamaz. Adaletin ölçüsü sosyal medyadaki tepkiler değil, hukuktur, düzendir, vicdandır, hukuktur. Hukuk, hukukun çok ötesine geçer. Hakkı korur. Hukuk dediğiniz şey insanoğlunun yazdığıdır ama hukuk bunun ötesindedir. Lütfen kararınızı verirken kimsenin size yol göstermesine izin vermeyin. Her zaman para ve pul bulabilirsiniz ama unutmayın hak ve hukuk yoktur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu