Ekonomi

Çorum’un büyüme performansı yüksek

ÇORUM (İGFA) – Türkiye’nin gönüllü olarak bir araya gelen en büyük bağımsız iş kuruluşu olan Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) ve ABD iş birliğinde hayata geçirilen “İş Dünyası için Yerel Kalkınma” projesi kapsamında Çorum’da bulunuyor. merkezli Uluslararası Özel Girişim Merkezi (CIPE). Bir etkinlik düzenlendi.

Çorum, Samsun, Amasya ve Tokat’ı kapsayan bölgede faaliyetlerini sürdüren Orta Karadeniz Sanayi ve İş Dernekleri Federasyonu’nun (ORKASİFED) ev sahipliğinde düzenlenen etkinliğe iş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Sönmez, Türkiye’de ekonomik aktivitenin ve refahın bölgeler ve şehirler arasında adaletsiz bir şekilde dağıldığını belirterek, “Yerel kalkınma, bölgeler arası gelişmişlik farklılıklarının giderilmesinde en kritik unsurlardan biridir. Bölgesel gelişmişlik farklarını klasik sanayi üretimiyle kapatmanın zamanı artık bitti.” kaldı. Dijital ve yeşil dönüşümle akıllı şehirlere geçişin önünü açacak yeni bir ekonomik model arayışındayız. 21. yüzyıl dünyası birçok bakımdan ‘şehirlerin dünyası’ olacak ve şehirlerimiz gelişirse ülkemiz de kalkınacaktır. Ülkemizin üretkenliği, katma değeri ve yüksek teknoloji atılımı, Çorum dahil Orta Doğu’da da olacaktır “Bu, Karadeniz Bölgesi’ndeki şehirlerimizin ekonomik, sosyal ve kültürel olarak gelişmesiyle mümkündür” dedi.

Çorum’un büyüme performansı ve rekabet gücü sıralamasına dikkat çeken Sönmez, “2022 yılını 1,89 milyar dolarlık ihracatla 17’nci sırada tamamlayan Çorum, GSYH’de 13 bin doları aşarak ülke ortalamamızın üzerinde bir performans gösterdi. Öte yandan rekabet endeksinde 81 il arasında 58’inci sırada yer alması, Çorum’un eğitimden sosyal hayata, ulaşımdan beşeri sermayeye kadar gelişmişlik alanlarını da ortaya koyuyor. TÜRKONFED olarak ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasının yolunun Anadolu’dan ve KOBİ’lerimizden geçtiğine inanıyoruz. “İş Dünyasına Yönelik Yerel Kalkınma Projemiz kapsamında ülkemizi, ekonomimizi, şehirlerimizi ve toplumumuzu güçlü kılmanın yol ve tekniklerini hep birlikte konuşacağız” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Kaan Kiziroğlu, EYODER Genel Sekreteri Yasemin Somuncu ve Türkiye Rapor Yöneticisi Can Selçuki. Etkinliğin son bölümünde ise katılımcılarla röportaj yapıldı. fikir alışverişinde bulunuldu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu