Haber

Büyükşehirler İçin Tek Yürek Hatay

CHP Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu; Hatay’da Ankara, İzmir ve İstanbul Büyükşehir Belediyelerinin Afet Uyum Merkezleri ve barınma alanlarını ziyaret etti. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ve kurum bürokratları, Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyete çalışma ve hizmetler hakkında bilgi verdi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, toplantı öncesi Ankara Büyükşehir Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin Antakya’da bulunan Afet Uyum Merkezleri ve sığınaklarını, toplantı sonrasında ise İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Afet Uyum Merkezlerini ve sığınaklarını ziyaret etti. Çalışanlara başarılar dileyen ve emeklerinden dolayı teşekkür eden İmamoğlu, verilen hizmetlere yerinde şahitlik etti. Görüşmenin ardından İBB Afete Uyum Merkezini ziyaret eden Kılıçdaroğlu; İBB Lideri Ekrem İmamoğlu, İBB Genel Sekreter Yardımcısı Gürkan Alpay, Murat Yazıcı ve KİPTAŞ A.Ş. Genel Müdür Ali Kurt’a depremzedeler için yapılacak çalışmalar ve hizmetler hakkında bilgi verildi. İBB Lider Danışmanı Yiğit Oğuz Duman da Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve beraberindeki heyete İBB’nin AFAD’ın eşleştiği Hatay başta olmak üzere depremden etkilenen bölgelere katkıları hakkında kısa bir sunum yaptı.

İBB ARAMA KURTARMA GRUPLARI 525 KİŞİYİ YIKAMALARDAN KURTARDI

Duman’ın sunumuna göre İBB’nin bölgeye yaptığı katkılar şöyle:

İBB, AFAD koordinasyonunda yürütülen arama kurtarma ve insani yardım faaliyetlerine desteğini artırarak sürdürüyor. İBB’nin bölgede görev yapan 2 bin 326 çalışanı, 997 iş makinesi ve servis aracı bulunuyor. 964 kişilik donanımlı arama kurtarma, acil yardım ve cenaze hizmetleri personeli 78 araç ve iş makinesi ile afet bölgesine sevk edildi. İBB ekipleri enkazdan 525 kişiyi kurtararak sağlık ekiplerine teslim etti. İBB yardım kampanyası ile 5 milyonu aşkın ihtiyaç eseri bağışı yapıldı. Toplanan yardım 272 TIR ile bölgeye sevk edildi.

 

ALTYAPI, ARAÇ, MAKİNE, EKİPMAN VE MALZEME DESTEĞİ

– İBB, farklı donanım ve yetkinliklere sahip araç ve gereçlerin teslimini sağladı.

– Hatay’da 1.500 m2 konaklama alanı, 1.500 m2 lojistik depo alanı ve 300 m2 uyum merkezi kurulmuştur. Revir devam ediyor.

– Antakya’da 6.000 kişilik yemek kamyonu ve 15.000 ekmek/gün kapasiteli seyyar fırın hizmet veriyor.

– 61 tır Hamidiye pet su bölgeye sevk edildi. bölgeye; 2,8 milyon adet 0,5 litre, 161 bin adet 1,5 litre ve 31 bin adet 5 litre su gönderildi.

– 37 TIR ile bölgeye 3 milyon 600 bin 50 gr Akdeniz tipi besleyici ekmek, 200 bin altın çörek ve 61 bin bebe bisküvisi sevk edildi.

– 140 adet portatif tuvaletli kabin, 42 adet portatif duş ve 5 adet portatif WC olmak üzere toplam 26 adet konteyner montajı yapılmıştır.

– 14 adet portatif şarj istasyonu, 7 adet kendinden beslemeli aydınlatma direği montajı yapılmıştır.

– 3 adet taşınabilir 12 adet sabit uydu İBB WiFi ile toplamda 15 noktada yayın yapmaktadır.

– 11 kişilik bilgi işlem ve telekomünikasyon ekibi Hatay’da çalışmalarına devam ediyor.

– Bölgeye 107 polis ve 15 servis aracı sevk edildi.

– 52 kişilik şehir temizlik grubu ve 13 İSTAÇ temizlik aracı bölgede hizmet vermeye başladı.

– Bölgeye 7 veteriner görevlendirildi.

– 35 mühendis ve teknisyen Kahramanmaraş’ta hasar tespit çalışmaları yapmak üzere görevlendirildi.

– 72 kişilik Hızır Acil ve Sağlık Müdürlüğü çalışanları acil sağlık grubu olarak sahada görev yapmaktadır.

– İSKİ, bölgenin su ve kanalizasyon altyapısının incelenmesi, hasar tespitinin yapılması ve onarım ihtiyacının belirlenmesi için 7 kişilik bir teknik heyeti bölgeye gönderdi.

– Hatay Samandağ Suphi Güzey İlköğretim Okulu’na depremzedeler için kurulan çadırların jeneratörleri kuruldu. Çadır içlerine kontak yapılarak aydınlatma ve priz tesisatı yapılmıştır.

BÖLGE İÇİN TEK YÜREK İSTANBUL

İBB, 14 CHP’li ilçe belediyesi ile bölgeye yardım ulaştırılmasını koordine ediyor. Şu ana kadar battaniye, kışlık kıyafet, ısıtıcı, jeneratör ve hijyen ekipmanlarıyla 564 tır yola çıktı. 116 araç ve iş makinesi bölgeye yönlendirildi. Bölgeye 506 kişilik arama kurtarma grubu ve teknik ekip sevk edildi. İlçelerden bölgeye 6 araçlık çöp kamyonu sevk edildi. Hatay’da farklı noktalarda toplam 10 aşevi açıldı. Bölgenin halen çadır, ısıtıcı, konserve malzemeleri, termal içlik, hijyen malzemeleri, yetişkin bezi, bebek bakım ve gıda malzemeleri ihtiyacı devam etmektedir.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

kalkanderehaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu