Haber

Beşiktaş’ta 3 yıl önce 650 bin lira olan evin fiyatındaki değişimi görünce sinirleriniz bozulacak.

Özellikle son yıllarda konut fiyatlarındaki artış dilimize laf bırakmazken, artışın hızlanması spor arabaları toz yutturdu. Enflasyon ile yatırım kapsamında en değerli enstrüman haline gelen konut, İstanbul’da resmen pırlanta oldu. 3 yıl önce Beşiktaş’ta satılık daire fiyatını görünce aynı dairenin güncel satış fiyatı dikkat çekti.

Konut fiyatları son 1 yılda TCMB’ye göre yüzde 103 arttı. Ancak son 3-4 yıldır artışa ulaşılamadığı görülüyor.

Sabit gelirli ve orta halli vatandaşların ev alma hayalleri son yıllarda yıkılırken, 3-4 yıl önce ev alanların nominal zenginleşmesi dikkat çekiyor.

İstanbul’da bir dairenin birim satış fiyatının 36 bin TL olduğu bir ortamda geçmişten gelen fiyatlar yakıyor, yakıyor.

Beşiktaş Abbasağa Mahallesi’nde 2020 yılında satışa çıkan bu rezidans 650 bin TL’ye alıcı aradı. Onu buldu mu? Bilmiyoruz. Çünkü ev hala satılık.

Mahalledeki ortalama ev fiyatları böyle görünüyor.

Aynı siteden Abbasağa’daki evin fiyatına ulaştığınızda ise 3 milyon 500 bin TL olduğu görülüyor. Artış oranı %438,46 olurken ortalamalara uygun hareket etti.

Bir de kredi var. Bu konut 3 yıl önce 10 yıl vadeli kredi ile alınsaydı, kamu ve özel bankalarda faiz oranları yüzde 1.30’larda görüldüğü için aylık taksitler 8 bin 45 TL olacaktı. Bugün bire bir konut için kredi çekiliyorsa en uygun kamu bankası faiz oranıyla ayda 64 bin 365 TL ödemek gerekiyor.

2020’de minimum fiyatı yaklaşık 3 olan kredi taksiti, 2023’te yaklaşık 6 baz fiyatı olacak.

Bu gidişle konut fiyatlarındaki artışın nereye varacağını merakla bekliyoruz.

pinarbasi-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu