Haber

Bakanlıktan Satılık Timsah: 3 Milyon Lira Tazminat Ödendi

Güney Afrika ülkelerinden Namibya, insanları tehdit ettiği gerekçesiyle 40 timsahı satışa çıkardı.

Nambia, insanlara ve çiftlik hayvanlarına zarar veren 40 timsahı satma kararı aldı. Satın almak isteyen ülkelerden timsahlar için uygun yaşam koşulları sağlamaları isteniyor.

Namibya gazetesinin haberine göre Çevre, Orman ve Turizm Bakanlığı, insanlarla yırtıcı hayvanlar arasındaki çatışmaları azaltmak amacıyla Zambezi ve Kavango bölgelerinde 40 timsahın satışına karar verdi.

Bakanlık Sözcüsü Romeo Muyunda, milli parkların dışında yaşamaya başlayan, insan ve diğer canlılara zarar veren timsahların uygun yaşam koşulları sağlamayı taahhüt eden ülkelere satılacağını söyledi.

Namibya’da koruma tedbirlerinin etkin bir şekilde uygulanmasıyla son yıllarda yırtıcı hayvanların sayısının arttığına dikkati çeken Muyunda, bunun da insanların yaşam sürelerinin kısıtlanmasına yol açtığını söyledi.

Muyunda, timsahların gerekli habitata sahip olması ve hastalık testi yapabilmesi için kuralları yerine getiren ülkelere satılacağını vurguladı.

Namibya hükümeti, 2019 yılından bu yana vatandaşlarına vahşi hayvan saldırıları nedeniyle 2,3 milyon Namibya doları (3 milyon lira) tazminat ödemek zorunda kaldı.

tortum-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu