Haber

Bakan Kurum: Bin kilometrekarelik alanı etkiledi

Son dakika haberi… Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Kahramanmaraş’ta meydana gelen iki büyük depremle ilgili olarak, “1000 kilometrekarelik bir alanı etkileyen bir afetle karşı karşıyayız. Depremin dünyaya 7 km uzaklıkta olması yolların hasar görmesine neden oldu”Fişlerini kullandı.

Bakanın açıklamasından satırbaşları:

55 saatimizi tamamladık. 7.7’den sonra 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem yaşadık. Çaba en narin, en ağır haliyle devam ediyor. İzmir depreminin 110. saatinde enkaz altından bebeklerimizi ve yavrularımızı çıkardık. Burada da arama kurtarma faaliyetlerimizi bu motivasyonla yürütüyoruz.

Gaziantep merkezli uyum merkezinde süreci valilerimiz ve ilgili tüm birimlerle uyum içinde takip ediyoruz. Şimdiye kadar 684 artçı sarsıntı yaşadık ve bu sarsıntılar halen devam ediyor. Bu artçı sarsıntılar, yorgun binaların hasarını daha da artırmaktadır. Bundan dolayı bu binalarda hassasiyet devam ediyor. Vatandaşlarımız hasarlı binalara girmemeli ve yanlarında durmamalıdır.

Şu anda Gaziantep genelinde 12 bin direkt çalışanımız fiilen sahada. Tüm birimlerimiz burada valiliğimiz ve merkezimizle uyum içinde çalışmalarını yürütüyor. Şu anda 1646 kurtarma çalışanımızla vatandaşlarımızın yanındayız.

Bu ekip içerisinde Jandarma, AFAD, Polis ve gönüllüler de bu sürece destek veriyor. Gaziantep’te arama kurtarma faaliyetlerinde 618 sağlık çalışanımız görev yapıyor. 243 ambulansımız süreci yakından takip ediyor. Ülke olarak her afette birbirimize destek olmayı biliyoruz. Bu afet, 13,5 milyon vatandaşı doğrudan etkilemesi ve 1000 kilometrekarelik bir alanı etkilemesi nedeniyle çok büyük bir afettir.

İkinci depremle birlikte hasarlı binaların yıkılmasıyla karşılaştık. 10 ilimizde 31 vali ve 62 kaymakam atanmış ve yoğun bir şekilde çalışıyorlar. BEN

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu