Teknoloji

Android Cihazlardaki Deprem Uyarı Sisteminin Malatya Depremini Önceden Haber Verdiği Ortaya Çıktı

Android işletim sistemine geçtiğimiz günlerde eklenen sarsıntı uyarı sisteminin Malatya’daki depremi haber verdiği ortaya çıktı. Hayat kurtaran uyarı sistemini nasıl kullanabileceğinizi açıklıyoruz.

Diyarbakır’da 4,2 ve Antalya’da 4,5 büyüklüğünde depremler meydana geldi. Ancak bu sarsıntıların ardından Malatya’da akşam saatlerinde 5.3 büyüklüğünde daha büyük bir deprem meydana geldi.

6 Şubat’la sarsılan bölge halkı, depremler karşısında büyük dehşet yaşadı. Bu depremler bölge halkının güvenlik ve huzurunu derinden etkilemiştir.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde akşam saatlerinde meydana gelen deprem öncesi uyarı sisteminin devreye girerek vatandaşları uyardığı ortaya çıktı.

Google’ın Android telefonlardaki Deprem Uyarı Sistemi’nin 5.3 büyüklüğündeki Malatya depremini 15 saniye önce bildirdiği açıklandı.

Akıllı cihazlarda bulunan çeşitli doğal afet ve deprem uyarı sistemleri aslında tam da bu nedenle var. Ancak zaman zaman yapılan hatalardan dolayı uygun bir performansta çalıştığına inanmakta güçlük çekiyoruz.

Kullanıcılarına deprem anında bildirim yoluyla uyarılar gönderen uygulamanın varlığı olası kayıpları en aza indirmeyi amaçlıyor. Bu akıllı uygulama, telefonlardaki ivmeölçerler aracılığıyla yaklaşan sarsıntıları algılar ve bu bilgiyi etkilenen bölgedeki kullanıcılara hızlı bir şekilde iletir.

Bu nedenle Android telefonunuzdaki uyarı sistemini aktif hale getirmek istiyorsanız hemen hızlıca anlatalım…

Google tarafından Android işletim sistemine entegre edilen Deprem Uyarı Sistemi ücretsiz bir hizmet olarak tüm kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Ancak kullanıcıların bu hizmetten yararlanabilmeleri için telefonlarında ilgili uyarı bildirimlerini aktif etmeleri gerekmektedir.

Bu özelliği kullanmak için telefonda ‘AYARLAR’ menüsüne gidin. Daha sonra Konum>Gelişmiş>Deprem Uyarıları adımları takip edilerek deprem uyarı sistemi devreye alınır.

Bu özellik yalnızca WiFi, kablosuz internet veya veri iletişimi açık olduğunda çalışır. Bu sayede olası bir deprem durumunda kullanıcılar hızlı ve etkin bir şekilde bilgilendirilip önlem alabilmektedir.

haber-nazilli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu