Ekonomi

AB, Amazon’un yasa dışı ürünlere karşı harekete geçmesini talep etti

Avrupa Birliği (AB) Komitesi, e-ticaret şirketi Amazon’dan yasa dışı ürünlere karşı alınan önlemler ve tüketicilerin nasıl korunduğu hakkında bilgi istedi.

AB Komisyonu, Dijital Hizmetler Yasası (DSA) kapsamında ABD merkezli Amazon’a resmi bilgi talebi gönderildiğini duyurdu.

Açıklamada Amazon’dan, yasa dışı ürünlerin yayılması ve temel hakların korunması başta olmak üzere tüketicileri korumaya yönelik risk değerlendirmeleri ve alınan önlemler hakkında bilgi istendiği belirtildi.

Açıklamada Amazon’un talep edilen bilgileri 6 Aralık tarihine kadar komisyona sunması gerektiği belirtilirken, bir sonraki adımın Amazon’dan alınacak cevaba göre değerlendirileceği belirtildi.

Açıklamada, resmi bilgi talebine yanlış, eksik veya aldatıcı yanıt verilmesi halinde komitenin para cezası verebileceği belirtildi.

AB’nin Amazon’u “Çok Büyük Çevrimiçi Platform” olarak tanımladığı hatırlatılan açıklamada, şirketin yasa dışı ve zararlı içeriklere karşı katı kurallara uyması gerektiği vurgulandı.

Ağustos ayında yürürlüğe giren AB yasası, büyük dijital platformlara katı kurallar getirdi.

Avrupa Birliği, kuralları ihlal eden dijital platformlara küresel cirosunun yüzde 6’sına kadar para cezası uygulayabilecek.

habergurun.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu