Ekonomi

3. Çeyrek GSYH’deki yatay seyir, faiz indirimi beklentisiyle USD/CAD çiftini bir yılın en yüksek seviyesine taşıdı

ABD Doları – Kanada Doları ( USD/CADKanada ekonomisinin 2023’ün üçüncü çeyreğindeki zayıf performansının ardından döviz kuru geçen yılın en yüksek seviyesine ulaştı. 3. çeyrekte sabit kalan GSYİH, 2. çeyrekteki hafif düşüşün ardından Kanada Merkez Bankası’nın +%0,8’inin gerisinde kaldı. büyüme tahmini.

Başta tarım olmak üzere mal üreten segmentler, Batı Kanada’daki kuraklık koşulları nedeniyle art arda beş aydır düşüş eğiliminde. Bu gerileme, çeyrek başında yangınlar ve grevler nedeniyle yaşanan aksamalar, perakende satışlardaki düşüş ve pandemi sonrası gıda ve konaklama hizmetlerinde yaşanan toparlanmanın durması nedeniyle daha da kötüleşti.

CIBC, bu düşüşün gerçek ekonomik gücü küçümseyebileceği konusunda uyarıyor. Mevcut ekonomik ortama rağmen Kanada’da güçlü bir nüfus artışı yaşanıyor ve birçok ev sahibi artık yüksek faiz oranlarının etkisini hissediyor.

Bu faktörlere yanıt olarak ve daha fazla ekonomik gerilemeyi önlemek için CIBC, Kanada Merkez Bankası’nın gelecek yıl faiz artırımlarından indirimlere geçeceğini öngörüyor. Bu tahmin, faiz indiriminin ekonomik aktiviteyi canlandıracağı ve halihazırda mal üreten kesimlerin karşı karşıya olduğu zorlukları telafi edeceği beklentisine dayanıyor.

Bu makale yapay zeka yardımıyla oluşturulmuş, bir editör tarafından çevrilmiş ve incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şartlar ve Koşullarımıza bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu